Suure kuumusega kaasneb ka väiksem nisusaak, mis omakorda on nisu hinna teravalt üles visanud. Kuigi viimastel päevadel on nisu hinna pea püstloodis tõusule järgnenud üsna tavapärane rahunemine, on saiatoorme hind veidi enam kui kuuga kerkinud umbes 30%.
Erinevate asutuste prognooside kohaselt peaks kuum ilm Venemaal, Kasahstanis ja ka Euroopas veel mõned päevad jätkuma. Venemaa riikliku hüdrometeoroloogiliste teenuste pakkuja prognoosi kohaselt kestab tavatu kuumus Kesk-Venemaal ja Volga jõe ääres kuni selle nädala reedeni, kusjuures temperatuur võib kohati tõusta ka 37 kraadini.
Kuum ja kuiv ilm on paljudele maailma nisueksportijatele toonud kaasa probleeme. Pariisis asuv konsultatsioonifirma Strategie Grains alandaski hiljuti ekstreemsete ilmaolude tõttu Saksamaal, Belgias, Hollandis, Luksemburgis, Ühendkuningriigis, Poolas ja Prantsusmaal Euroopa Liidu nisutootmise 2010.-2011. aasta prognoose 2,8% võrra. Strategie Grainsi järgi peaks ELi nisu tootmismaht nüüd ulatuma 129,5 miljoni tonnini, mida on juunikuu prognoosist 3,6 miljoni tonni võrra vähem.
Eelmisel ehk 2009/2010 hooajal ulatus Euroopa Liidu nisutoodang 129,8 miljoni tonnini.
Venemaa peaks sel aastal praegu kehtiva prognoosi kohaselt tootma küll 85 miljonit tonni nisu, kuid riigi põllumajandusministeerium teatas, et prognoosi võidakse põua tõttu allapoole tuua.
Tooraineturgudele keskendunud konsultatsiooniettevõtte F.O. Lichti viimase prognoosi kohaselt võib Venemaa nisutoodang 2010.-2011. aastal kahaneda 56 miljoni tonnini. Võrdluseks toodeti sealse analüütiku Keith Flury sõnul Venemaal 2006.-2007. aastal erakordse põua tõttu 45 miljonit tonni nisu, riik lõpetas siis ka nisu ekspordi.
Praegune jõuline nisu hinna ralli tuletab meelde 2007.-2008. aastal toimunud liikumisi, mil teravilja buššelihind kerkis ka kõrgemale 13 dollarist.
See hinnatase jääb küll veel väga kaugele ning ka hinnatõusu põhjused on seekord teistsugused kui paar aastat tagasi. Mäletatavasti pressisid siis hinda üles nõudluse kasv ja selle kasvu ootused. Seekord on nõudlus aga jätkuvalt üsna nõrk, millest andis tunnistust ka 9. juunil saavutatud viimase kahe aasta nisu hinna põhi.
USA selle aasta saaki prognoositakse keskmiseks, mis peaks riigi nisuvarud järgmiseks kevadeks vedama pea viimase veerandsajandi tippu. Samuti tähendab see tõenäoliselt, et USA osakaal maailma nisuturul muutub praegusest 18% suuremaks.
Lisaks võib kiire nisu hinna tõusu põhjust Wall Street Journali andmetel otsida ka asjaolust, et paljud hinna langusele panustanud spekulandid on sunnitud eelnevalt müüdud positsioonid tagasi ostma. Lisaks toob ajaleht välja, et kauplejate hoiatuse kohaselt võivad sellised rallid väga lühikeseks jääda ja hinnad koos ilma muutumisega taas allapoole tulla.
Teatavasti saab tänapäeval mugavalt igasuguste erinevate liikumiste peale panustada, muu hulgas on väga lihtne raha panna ka nisu peale.
Seotud lood
Arvutipargi renditeenus on mugav, säästlik ja (tuleviku)kindel. Green IT tegevjuht Asko Pukk usub, et ettevõtete äriline fookus peab alati olema enda põhitegevusel, sektoril, mida teatakse peensusteni, et olla konkurentidest paremad – just selleks vajaliku aja ja raha renditeenus vabastab.