Delli kaupluste ketti pidava IT Grupi käive langes mullu kõvasti ja tekkis kopsakas maksuvõlg, kuid praeguseks on ettevõte raskustest üle saanud.
"Ajad on keerulised, kuid meil on sel aastal paremini läinud. Viimased viis kuud oleme kasumis olnud. Jaanuaris ajatasime miljoni kroonist maksuvõlga, mis on tänaseks tänu kasumlikkuse taastumisele kustutatud," rääkis ettevõtte omanik Jaak Ennuste.
"Maksuvõlg oli konkurentidele hangetes kondiks hambus, ehkki seadus lubab ajatatud maksuvõlaga riigihangetel osaleda. Täna näeme aga äri elavnemist ja palkame isegi inimesi juurde. Aasta kokkuvõttes jääme ilmselt plussi."
Praeguseks on IT Grupp erinevaid infrastruktuuriprojekte vähemalt kahe kuu jagu ette müüdud ning otsib kvalifitseeritud töötajaid, lisas Ennuste.
IT Grupi käibe languse põhjusena 2009. aastal nimetas Ennuste seda, et keskmise suurusega ettevõtted ja riigisektor peatasid hanked. Teatavasti vähenesid riigi IT-kulutused riigihangete registri andmetel viimase kahe aastaga 63%. Arvutite müük vähenes IDC andmetetel 2009 aastal Eestis 49%, selgitas ta.
"Arvestades sektori üldist langust läks IT Grupil veel vaid 26% käibe langusega suhteliselt hästi," kommenteeris Ennuste. "Näiteks Microlinki käive langes 31% ja Max 123 käive kukkus tervelt 40%."
"Kuigi IT Grupp osutab teenuseid peamiselt kesksuurtele ja suurtele ettevõtetele, on meil ka neli Delli poodi, üks neist internetis, üks Ülemiste keskuses, üks Viru keskuses ja üks Tartus," rääkis Ennuste Äripäevale. "Poodide käive on enam-vähem võrdne, praegu müüakse keskmiselt 1 - 1,5 sülearvutit poe kohta päevas. 2009. aastal kukkus sülearvutite müük Eestis 60%, see oli poodidele valus."
Ennuste lisas, et septembri lõpus sulgeb uksed Viru keskuse Delli pood, kuna see on IT Grupi marginaale arvestades liiga kallil üüripinnal. "Tallinna alles jääb Ülemiste pood, mis on kogu aeg kasumis olnud ning jääb meil suurima valikuga Delli toodete poeks," lisas ta.
Ennuste märkis, et ei oska kommenteerida jutte Delli poodide ja IT Grupi allakäigust. "Tõenäoliselt on see mõne konkurendi mõtlematusest tulnud pahatahtlik vihje. Kui aga vaadata, siis kõigi IT-firmade kliendireferentsid kattuvad ja kui turumaht väheneb, muutuvad konkurendid järjest tigedamaks."
Probleeme ei tasu näha ka selles, et Esti Ehatamm-Koppel pani tänavu juhataja ameti maha. Põhjuseks oli kolimine Inglismaale. Samas on Ehatamm-Koppel IT Grupiga endiselt seotud, hoides korras teatud kliendisuhteid.
Ennuste ütles, et nende uus tegevjuht Marek Põldeots on IT-äris olnud 15 aastat. Oma eelmises töökohas Tieto Enatoris juhtis MBA-kraadiga Põldeots 50 inimeselist arendusmeeskonda.
Audiitor Mart Nõmper märkis IT Grupi viimaseid aruandeid hinnates, et ettevõte on 2006. aasta aprillis omandanud oma aktsiaid, mis oleks tulnud aasta jooksul võõrandada või tühistada ning aktsiakapitali vähendada, kuid seda pole tehtud.
"Oma aktsiate hoidmine oli seotud töötajate motivatsioonipaketiga. Võtmetöötajad said viimase paari aasta jooksul ca 10% ettevõtte omanikeks, siis aga tuli masu peale ja neid ei saanud optsioonidena realiseerida. Täna (27. augustil - toim) otsustati need aktsiad maha kanda," selgitas Ennuste.
1991. aastal asutatud ja tänaseks üheks vanimaks Eesti IT-firmaks kujunenud IT Grupis töötab 2010. aasta alguse seisuga 32 inimest, kes hoiavad ettevõtte klientide IT-infrastruktuuri töökorras. IT-infra alla kuuluvad muuhulgas PC tööjaamad, sülearvutid, serverid, andmehoidlad, võrguseadmed, mitmesugune tarkvara (sealhulgas MS Exchange, MS Outlook meilitarkvara, MS Office), varundusseadmed, tulemüürid jne.
Ettevõtte IT-infrale toetuvad ärikriitilised tootmis-, raamatupidamis- ja laosüsteemid ning teised ärispetsiifilised rakendused. IT Grupi peamised tehnoloogiapartnerid on Microsoft, Dell, HP, Cisco, VMware, Symantec.
Seotud lood
Kuuendat aastat majandusaasta aruandes sisalduvat tegevusaruannet kaartidena esitanud AS Regio kirjutas tänavu maakaardile ka võtmekliendid.
Webmedia juht Taavi Kotka ütles, et vaatamata masu aeglasele taandumisele on sektori ettevõtjad lootust täis ning tellimusi sajab nii aknast kui uksest.
Tarkvaraarendajale Merada on turvalisuse tagamine ühtviisi oluline nii uue tarkvara kirjutamisel kui ka küberrünnaku ohu minimeerimisel oma ettevõttele. Viimase jaoks tehakse koostöös Teliaga regulaarselt turvanõrkuste kontrolli.