Puuvilla hind lõi täna maailmaturul uue rekordi - põhjuseks aktiivne ostuhuvi Hiinast, mis on maailma suurim puuvilla importija ning oodatust kehvem saak peamistes tootjariikides eesotsas Pakistaniga, kirjutas Financial Times.
Puuvilla hinna tõusu tunnetab kogu tekstiilitööstus – firmadel on valida, kas püüda toodete hinda tõsta või leppida madalamate kasumitega. Eriti valusalt tunnetavad hinnatõusu just odavamate tekstiilitoodete nagu T-särkide ja pesu tootjad. Muuhulgas on puuvilla kallinemise tõttu lubanud hinda tõsta teksaste tootja Levi Strauss & Co.
New Yorgis kerkis puuvilla hind detsembri lepingutes 119,8 USA sendile naelast (nael = 453,6 g), lüües eelmise, 1995. aastal püstitatud hinnarekordi.
Tänane hinnarekord tuli pärast eilset närvilist kauplemispäeva, mil hinnad tõusid börsil kehtestatud limiidini ning kauplemine tuli peatada.
Ärevus järgnes omakorda USA põllumajandusministeeriumi läinud nädalal avaldatud raportile, mis prognoosis Hiinas väiksemaid tootmismahte ja varusid. Lisaks on üleujutused kahjustanud Pakistani puuvillasaaki ning suurimate eksportijate hulka kuuluv India kaalub ekspordipiirangute kehtestamist.
USA põllumajandusministeeriumi hinnangul on puuvilla nõudlus ületanud maailmas pakkumise juba viimased viis hooaega, kuna farmerid on puuvilla asemel hakanud kasvatama tulusamaid kultuure, näiteks sojaube.
Seotud lood
Saksamaal on erinevates liidumaades tõusnud viimase aasta jooksul puu-ja köögiviljade ning rõivaste hinnad keskmiselt 43%. Ka kütteõli hind on kerknud kuni viiendiku võrra.
Narva ettevõtte Kreenholm emafirma Borås Wäfveri juhatus otsustas peatada maksed ning taotleda Kreenholmi Valduse AS pankrotti.
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi. Võisteldakse tööjõuturul, IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgitavad saatekülalised Äripäeva raadios.