Arhitektid Muru ja Pere andsid iidsele tallihoonele moodsa sisu: praegusesse saunahoonesse sisenejaid tabab paras üllatusmoment.
Sügisel mööda maakohti sõites tunduvad enamik maju liigagi sarnased, tumedaks tõmbunud voodrilauad, hallid eterniitkatused ja tihti mõni kiivakiskuv kõrvalhoone. Ühesõnaga, kenasti ümbritsevasse kesapõldu sulanduvad.
Pärnumaal Oorel asuv maja jääb teelt vaadates kõrvalhoonete ja kõrgeks sirgunud kuuseheki varju. Kui ei paistaks hele laudvooder ja kollane kasvuhoone kui maamärk, ei teakski, et oleme õigesse kohta jõudnud.
Maja on auväärne. Suuremalt jaolt puidust, aga kolmandik ka maakivist, viimaselt võib leida ka ehitusdaatumi 1856. Ehk siis nagu perenaise jutust selgub, on hoone kerkinud samal aastal, mil kuulsa Tori hobusekasvatuse maakivist hooned. Ning eks olnud seegi maakiviosa siin mõeldud hobustele. Kariloomadele ehitati omaette laudahoone.
Perenaise sõnul kolisid nad sellesse majja viiekümnendate keskpaiku, kolhoos müüs toona tühjalt seisnud hooned maha pelgalt küttepuu raha eest.
Kunagisse talli tehti loomalaut, sead ja kanad said sinna kodu, elu maal polnud toona ilma oma abimajapidamiseta lihtsalt mõeldav. Kui loomapidamine rauges, jäi ruum lihtsalt jõude seisma, kuni väimeespoeg tõi linnast kohale arhitektid Muru & Pere ning vanale kivikestale moodsa sisu andmine sai otsustatud.
"Protsess läks käima 2004. aasta hilissügisel, kui käisime kohapeal vana lauta kaemas ja see, mida kogesime, oli inspireeriv," räägib Peeter Pere. "Mõte sai käima tõmmatud, lõplike joonisteni jõudsime mõni aasta hiljem ning saun sai valmis eelmisel aastal."
Pere sõnul kavandati vanasse talli saun ja ruumid külalistele: "Kui vahepeal muutus tall loomalaudaks, siis nüüd saunaks. Käed seoti lahti, ehk siis piirideks olid vaid seinad."
Sõnnik välja ja võis pihta hakata. "Kui Picassol on siniste ja roosade maalide periood, siis see saunalahendus sattus Muru & Pere voolavate vormide perioodi. Teisisõnu, TALLI-SPA veeprotseduuride, leilikuumuse ja muu saunas voolava materiaalseks kehastuseks said vabavormilised ruumikontuurid. Teise korruse partele toetuv puhkeruumi "tünn" ja valge, valgust ja aurupilve iseloomustav siseviimistlus," kirjeldab Pere sauna sündi. "Hoone välisilmele tegime me ainult katuseremondi ettepaneku."
Kogu sellele tänase päeva võttestikku iseloomustavale vormimängule vastandub ja mängib Pere sõnul kaasa vana taluarhitektuuri rustikaalsus ja materjalide ehedus: maakivist seinad ning osaliselt avatud takutatud planksein, palgist laetalad.
Väljast saunaruumidesse astujat ilmselt hämmastab puhas must-valge maailm.
Heledaks võõbatud vineerplaadid seintel, tume looduskivi põrandal, must seinakate saunaruumides, valged laetalad. Kõik on lihtne ja selge.
Tõsi, töömeestel olevat perenaise sõnul selle voolamise paigaldamisega üksjagu vaevlemist olnud. Saunaruumide plaatija kurtnud pärast pikka tööpäeva, et tegin ja tegin, aga valmis pole nagu miskit saanud. Suure plaadiga sirget seina tehes oleks tunduvalt produktiivsem olnud.
Seotud lood
Eestis seisavad tuhanded lapsed ja pered silmitsi väljakutsetega, mida on raske ette kujutada. Üks väike heategu võib nende elus palju muuta. Sel aastal astus
Wallester – innovaatiline finantstehnoloogia ettevõtte, mida tunnustati hiljuti Eesti edukaima idufirmana – olulise sammu ja asus partneriks MTÜ-le
Naerata Ometi. Selle organisatsiooni eesmärk on tagada, et keegi ei peaks eluraskustega üksi silmitsi seisma.