Rootsi ei kuulu küll euroalasse, kuid Rootsi rahandusminister Anders Borg mõtleb aktiivselt kaasa, kui arutamisel on euroala püsiva kriisihaldusmehhanismi loomine.
Borg on läkitanud kirja teiste seas Euroopa Komisjoni rahandusvolinikule Olli Rehnile ning Euroopa Keskpanga juhile Jean-Claude Trichet’le, milles soovitab kasutada euroala kriisifondi loomisel keskkonnaalalt tuntud põhimõtet – saastaja maksab.
Sellises kriisihaldusmehhanismis oleks "saastaja" rollis riigid, mis seavad ohtu euroala stabiilsuse. Borgi idee järgi sõltuksid riikide sissemaksed ühisfondi riski suurusest, mida konkreetne riik süsteemile kujutab. Vastasel juhul maksavad riigid, mis oma finantsid korras hoiavad ja fondist ilmselt hädaabi ei vaja, liiga kõrget hinda, vahendas agentuur TT.
Kui kõrge avaliku sektori võlg tähendab suuremaid sissemakseid kriisifondi, on ka majanduslik motivatsioon oma võlad kontrolli all hoida, leiab Borg.
ELi rahandusministrid arutavad euroala püsivat kriisihaldusmehhanismi, mis jõustuks pärast 2013. aastat, tänasel kohtumisel.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Brüsselis reedel lõppenud ülemkogul jäid Saksamaa ja Prantsusmaa Euroopa Keskpanga juhi Jean-Claude Trichet'ga eri meelt uue kriisihaldusmehhanismi üle, mis peaks ühisraha eurot edaspidi kollapsi eest kaitsma.
Valimistega seotud ebakindluse möödumine koos optimismiga ärisõbraliku lähenemisviisi suhtes USA uue administratsiooni ametiajal on suurendanud investorite usaldust ja aidanud kaasa aktsiaturu tõusule. Kuna Donald Trump on praeguseks Ovaalkabinetti naasnud, võib tema eeldatav majanduspoliitika avaldada erinevatele sektoritele märkimisväärset mõju.