Homme peaks jätkuma maadevahetuse kriminaalasja arutamine, milles teiste seas on kohtu all endine keskkonnaminister Villu Reiljan ja Merko suuromanik Toomas Annus.
Maadevahetuse protsessi raames on kohtu veel rahvaliitlasest endine põllumajandusminister ja parlamendisaadik Ester Tuiksoo, ettevõtja Einar Vettus, maa-ameti eksjuht Kalev Kangur ja Saarte Investeeringute juht Tullio Liblik.
Viimane istung toimus 12. oktoobril kui refereeriti süüaluste telefonivestlusi.
Riigiprokurörid Laura Feldmanis ja Inna Ombler on kriminaalasja kohta ühel varasemal istungi välja toonud järgmist: Villu Reiljanit ja Kalev Kangurit süüdistatakse selles, et nad kasutasid oma ametipositsiooni selleks, et nende poolt soositud isikud – käesolevas kriminaalasjas süüdistatavad – saaksid soodsalt omandada riigile kuuluvaid kinnisaju.
Selleks pöördus äriühingu esindaja Reiljani või Kanguri poole sooviga omandada riigile kuuluv kinnistu. Seejärel pakkusid Reiljan või Kangur välja, et äriühingute jaoks on kõige soodsamaks viisiks riigilt maade saamiseks looduskaitseseaduses § 19 sätestatud vahetusmenetlus.
Reiljan ja Kangur ei rakendanud riigivaraseadusest tulenevaid võimalusi, mille kohaselt saavad isikud omandada riigile kuuluvaid kinnisasju ainult avalikul enampakkumisel või eelläbirääkimistega pakkumisel. Sellise tegevusega rikkusid nad haldusmenetluse seadust, riigivara seadust ja avaliku teenistuse seadust.
Et maadevahetused saaksid toimuda takistusteta, andsid Kangur ja Reiljan soovitusi, milliseid looduskaitseliste piirangutega kinnisasju oleks kasulik vahetusmenetluse tarbeks soetada.
Kangur ja Reiljan ei teinud kinnistuste puhul, mille kohta nad teadsid, et neid kavatsetakse Toomas Annuse, Tarmo Pedjasaare, Einar Vettuse ja Tullio Libliku poolt hiljem kasutada maadevahetuseks riigiga, takistusi nende soetamisel: jättes kasutamata riigi poolt ostueesõiguse teostamise. Samuti ei sekkunud nad selliste maade tagastamisprotsessi maareformi käigus.
Reiljani ja Kanguri teod olid suunatud süüdistatavate huvide võimalikult suures ulatuses realiseerumisele ning ühiselt kokkulepitud skeemi toimimisele.
Kangur ja Reiljan nõustusid vastu võtma oma ametialaste ebaseaduslike tegude eest vara ja muid soodustusi. Kangur sai maa-ameti peadirektorina altkäemaksu Tarmo Pedjasaarelt, Einar Vettuselt, Tullio Liblikult ja Toomas Annuselt. Reiljan võttis keskkonnaministrina altkäemaksu Annuselt ja Liblikult.
Ester Tuiksood süüdistatakse selles, et ta võttis põllumajandusministrina altkäemaksu Toomas Annuselt, et viimasega seotud äriühingud AS Merko Ehitus ja AS E.L.L. Kinnisvara saaksid sõlmida põllumajandusministeeriumiga uue hoone rendilepingu.
Selleks võttis Tuiksoo ministeeriumile uue rendilepingu leidmiseks mitteametlikult pakkumise üksnes Merko Ehituselt ning lasi Merko Ehitusel ja E.L.L. Kinnisvaral valmistada ette pakkumise kutse dokumendid, võimaldades neil kirjutada sinna just neile sobivaid kriteeriume.
Samuti kasutas Tuiksoo oma ametiseisundit ja ametiseisundist tulenevat autoriteeti ministeeriumi ametnike tegevuse suunamiseks selliselt, et see viiks lepingu sõlmimiseni Annusega seotud äriühingutega.
Seotud lood
Harju maakohus määras täna maadevahetuse kohtuprotsessi järgmise istungi järgmisele teisipäevale, mil asutakse uurima kaitsjate taotletud tõendeid.
Ettevõtja Andrus Suklese kinnitusel võis Tullio Liblik maksta Villu Reiljanile 1,5 miljonit krooni pistist.
Täna jätkus Harju maakohtus maadevahetuse kohtuistung, kus prokuratuur jätkas telefonikõnede refereerimisega. Ühes telefonikõnes Merko suuromaniku Toomas Annusega küsis rahvaliidu eksesimees Villu Reiljan, kas korterisse saab ka sauna ja kamina ehitada.
Kui 2015. aastal tuli Spotifys lauale idee Discover Weekly funktsiooni loomiseks, ei olnud ettevõtte asutaja sellest eriti vaimustuses. Sellele vaatamata oli töötajatel piisavalt autonoomsust funktsiooni edasi arendada, luues seeläbi ülipopulaarse toote. CVKeskus.ee uuris Eesti tippjuhtidelt Kai Realolt ja Toomas Tamsarelt, kuidas mõjutab juhtimiskultuur töötajate lojaalsust ja tööandja ihaldusväärsust.