Mõned Soome väikeapteegid protestisid GlaxoSmithKline'i ja Magnumi lepingu vastu, mis viis ravimitootja lepingust taganemise uudiseni.
Paar nädalat tagasi teatas Soomes tegutsev Eesti kapitalil põhinev ravimite hulgimüüja Magnum, et nad sõlmisid maailma ühe suurema ravimitootjaga GlaxoSmithKline Soomes distributsioonilepingu.
Vahetult pärast GSK ja Magnumi ühiskirja apteekidele väljendas osa apteeke väga aktiivselt oma pahameelt. Magnumi juhatuse esimehe Leon Jankelevitshi sõnul oli tegemist selge vähemusega 800 Soomes tegutsevast apteegist.
„Nad võtsid GSKga ühendust nii telefoni teel kui ka kirjalikult ning ähvardasid, et kui GSK tõepoolest hakkab oma tooteid alates uuest aastast läbi Magnum Medical Finlandi turustama, siis apteekidele on see selgelt väga ebameeldiv uudis ja nad hakkavad GSK toodete sisseostu oluliselt piirama. Sisuliselt olid seal boikoti ähvardused, mis tegelikult on üheselt Soome seaduste vastased,“ kommenteeris Jankelevitsh.
GSK allus apteekide survele ning andis teada, et taganeb lepingust. Teade tuli Magnumile üllatuseks, kuna veel 3. detsembril oli GSK Soome tegevjuht tundnud Mediuutiste veergudel heameelt lepingu üle ning teatanud, et nad saavad sellega paremad tingimused. „Selles mõttes oli see uudis meile täiesti ootamatu ja arusaamatu, kuna leping on sõlmitud ja GSK väljumine on sellisel põhjusel alusetu,“ väljendas Jankelevitsh oma hämmingut.
Kuna leping on konfidentsiaalne, siis ei hakanud ta täpsustama, millistele punktidele just toetub, kuid ta kinnitab, et lepingut lugedes ei näe ta võimalust, et GSK saaks lepingust väljuda.
„See tähendab, et Magnum lähtub täna sellest, et see leping kehtib,“ ütles Jankelevitsh. Ta lisas, et nad on lõpetamas kõiki ettevalmistustöid ja valmis esimesest jaanuarist GSK tooteid apteekidesse ja haiglatesse tarnima. Jätkuvad ka igapäevased toimingud seoses lao, logistika ja IT täiendamisega ning inimeste väljaõppega. Samuti on vajalik personal juba juurde palgatud.
Jankelevitsh sõnul on apteekide ähvarduste vastu tundnud huvi ka Soome ravimiamet. „Meil on olnud Soome ravimiametiga ka kohtumine. Ma arvan, et nende peamine ülesanne antud olukorras on tagada, et apteegid käsitleksid kõiki hulgimüüjaid võrdselt ning apteekide selline seadusevastane diskrimineerimine või boikoteerimine oleks kindlasti taunitud,“ kommenteeris Jankelevitsh.
Kogu probleem seisneb tema sõnul Soome hulgimüügituru omapäras, kus hulgimüüjad ei saa apteegile ravimeid müües juurdehindlust rakendada. Hulgimüüja müüb ravimeid täpselt sama hinnaga apteegile, millega ta on need tootjalt ostnud. Hulgimüüja teenistus tuleb kahest kohast. Esiteks maksab talle teenuse eest tootja ise, aga see tasu ei kata neid kulusid, mis on seotud hulgilaost ravimite apteeki transportimisega.
Kui tekib uus hulgimüüja ning tuleb hakata sagedamini ja rohkem tellima, peab mõnevõrra rohkem ka transpordi eest maksma. „Hinnanguliselt oleks see tähendanud apteekidele lisakulu keskmiselt 80 eurot. Ma julgeks nimetada seda summat siiski marginaalseks. Apteek on Soome tingimustes tubli kasumit teeniv ettevõte. Nende käive on keskmiselt üle kahe miljoni euro,“ selgitas Jankelevitsh.
Ta leiab, et valulise reaktsiooni põhjustas esmajoones väike kulude kasv ja teisalt üldine vastuseis mis iganes muudatustele.
„Aga selge on see, et kui me vaatame Soome ravimite hulgimüügituru regulatsioone ja praktikat, siis täna saab endale olulise turuosa see uus hulgimüüja, kes nõustub transportima kaupu apteekidesse tasuta. Kuid Soome riik ei ole territoriaalselt sugugi mitte väike ja apteeke on palju. Panna ravimite transpordikulud hulgimüüjate õlule ei ole sellises olukorras mõeldav,“ leidis Jankelevitsh.
Tagasilöök ei sunni siiski Magnumit Soomes otsi koomale tõmbama. „Magnum jätkab Soomes päris kindlasti ja nende nädalate jooksul, kui me oleme rohkem Soomes pildil olnud, on meie poole pöördunud ka mõned uued tootjad, kes on meie teenustest huvitatud. Oleme selle projekti käigus teinud suure sammu edasi infrastruktuuri, logistika ja töökorralduse osas. Magnum pole kunagi olnud nii heas vormis Soomes kui praegu ja vaatamata sellele ajutisele tagasilöögile olen ma siiski Soome suuna osas optimistlik ja me jätkame pingutusi.“
Autor: Violetta Riidas, Silvia Kruusmaa
Seotud lood
ASi Magnum juht Leon Jankelevitshi kinnitas, et MMH Asset Management liitus ASiga Magnum, et korrastada grupi struktuuri.
Vargused ei ole jätnud puutumata mitte ühtegi kaupluseketti. Kuigi suuremad poed panustavad turvalisusele üha rohkem, kannavad ärid iga aasta varguste tõttu siiski väga suuri kahjusid. Forus annab ühe Eesti suurima turvapartnerina ekspertnõu, kuidas kaitsta paremini oma vara ja kaupluse töötajad saaksid end tunda turvalisemalt.