Eesti Väikeettevõtete Assotsiatsiooni (EVEA) volikogu omistas eile õhtul EVEA pidulikul aastaüritusel 2010. aasta Ettevõtluse Sõbra tiitli Eesti kroonile ja eurole, edastas EVEA.
Eesti kroon sai tiitli Eesti ettevõtjate vankumatu teenimise eest aastatel 1992-2010, stabiilse rahasüsteemi alustalana ja omariikluse tähtsa sümbolina olemise eest.
Eurole omistati tiitel Eesti majanduse usaldusväärsuse tõstmise eest, Eesti rahasüsteemi lõpliku integreerimise eest Euroopa Liitu, ettevõtjatele rahvusvahelise asjaajamise lihtsustamise eest ning lootuses, et kõik ettevõtjate Euroga seotud ootused täituvad.
"See, et Ettevõtluse Sõbra tiitel anti Eesti kroonile ja eurole, ei tähenda loomulikult, et ettevõtjad peavad oma parimaks sõbraks raha,“ kommenteeris EVEApresident Marina Kaas. „Tegemist on ettevõtjatepoolse tunnustusavaldusega rahandussüsteemi stabiilsusele nii minevikus kui loodetavasti ka tulevikus. Eurole andsime sõbratiitli teatud mõttes avansina.“
Alates 1993. aastast valivad Eesti ettevõtjad EVEA algatusel Ettevõtluse Sõbra tiitli saajaid. Esimest korda said Ettevõtluse Sõbra tiitli riigikogu liige Liina Tõnisson, majandusminister Toomas Sildmäe, ettevõtja Mati Meos ja Narva-Jõesuu linnapea Vello Juhkov.
Järgnevatel aastatel (tiitlit ei antud välja 1999., 2001. ja 2004. aastal) on Ettevõtluse Sõbra tiitli saanud:
president Lennart Meri, Eesti Panga president Siim Kallas, Saare abimaavanem Laine Tarvis, Põhjamaade Ministrite Nõukogu esindaja Eestis Leo Salonen ja majandusministeeriumi asekantsler Peeter Tohver (1994);
majandusministeeriumi asekantsler Signe Ratso, Eesti Ekspordi Krediteerimise Riikliku Fondi direktor Gunnar Lambing, ajalehe Äripäev peatoimetaja Igor Rõtov, Mainori juht Ülo Pärnits ja Narva abilinnapea Mart Aare (1995);
siseminister Riivo Sinijärv, Rootsi Eksportnõukogu esindaja Eestis Toomas Käbin ja Pärnu abilinnapea Jaak Saarniit (1996);
endine peaminister Tiit Vähi (1997);
Pärnu linnapea Vello Järvesalu (1998);
Pärnu maavanem Toomas Kivimägi (2000);
president Arnold Rüütel ja riigikohus (2002);
Tallinna linnavalitsus ja Vastseliina vallavanem Kadi Kõur (2003);
abirahandusminister Tea Varrak ja Eesti Päevalehe vastutav väljaandja Aavo Kokk (2005);
majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi ettevõtluse talituse juhataja Pirko Konsa ning maakondlikud arenduskeskused (2006);
justiitsminister Rein Lang (2007);
majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Parts (2008);
õiguskantsler Indrek Teder ja Eesti Maksumaksjate Liidu juht Lasse Lehis (2009).
Seotud lood
Muuseumikvaliteediga kunsti on võimalik osta vähem kui poole iPhone’i eest, leiab investor Riivo Anton. “Ma paneks piiri 500 euro peale– sealt on kindlasti võimalik leida häid teoseid, mille järeltulijad saavad pandimajja viia.”