Ajalehele WSJ antud intervjuus hoiatas Euroopa Keskpanga juht Jean-Claude Trichet, et euroala inflatsiooni tuleb tähelepanelikult jälgida ning et keskpankuritel tuleb hea seista, et kõrgemad energia ja toiduainete hinnad globaalses majanduses sügavamalt ei juurduks.
Värskelt enne Davosis algavalt majandusfoorumi ajalehele WSJ antud intervjuus vihjas ka Euroopa Keskpanga juht Jean-Claude Trichet, et võib inflatsiooni pärast euroala intressimäärasid seni arvatust varem tõstma hakata, ehkki euroala ääremaad on jätkuvalt kriisis.
Intervjuus hoiatas Trichet, et euroala inflatsiooni tuleb tähelepanelikult jälgida ning et keskpankuritel tuleb ka mujal maailmas selle eest hea seista, et kõrgemad energia ja toiduainete hinnad globaalses majanduses sügavamalt ei juurduks.
Eriti mures on inflatsiooni pärast kiire majanduskasvutempoga arenevad turud - Hiina, India, Brasiilia, kus kasvav nõudlus toorme järele ajab ühtlasi üles hinnad maailmaturul.
Kui kõrge tööpuudus ja tööstuses jõude seisvad võimsused hoiavad inflatsiooni survet USAs ja teistes arenenud riikides vaos, siis Hiinas, kus SKP kasv kiirenes läinud aasta viimases kvartalis 9,8%-le, on aastainflatsioon juba pea 5% tasemel. Brasiilias on inflatsioon veelgi kiirem.
Maailmamajanduse toibumine on aga alles alguses, mis tähendab, et inflatsiooniline surve võib veelgi kasvada. Kõrgem toorme hind, eelkõige söe ja rauamaagi hind, on juba järsult kergitanud näiteks terase hinda.
„Kõigil keskpankadel tuleb ajal, mil toorme hinnad ähvardavad inflatsiooni kiirendada, väga hoolikalt jälgida, et sellest ei tekiks „teise ringi“ mõju kodumaistele hindadele,“ ütles Trichet WSJ-le.
Trichet hoiatus tuleb ajal, mil Euroopa Keskpangal on järjest raskem leida keskteed Lõuna-Euroopas ja Iirimaal leviva kriisi ning Saksamaa jõudsa majanduskasvu ja euroalal tervikuna pead tõstva inflatsiooni vahel. Detsembris ületas inflatsioon euroalal esmakordselt enam kui kahe aasta jooksul 2% piiri kerkides 2,2%-le.
Suure võlakoorma all euroala perifeerias tähendaks intressimäärade tõus lisapiina riigi rahanduse saneerimisel. Trichet jääb aga kindlaks keskpanga mandaadile kaitsta eelkõige hinnastabiilsust. „Kõigi euroala riikide jaoks on äärmiselt oluline, et inflatsiooniootused ankrus püsiksid,“ ütles Trichet.
Esmakordselt muutis Trichet inflatsiooni osas tooni panga viimasel intressinõupidamisel, andes mõista, et vajadusel ei kõhkle keskpank intressimäärasid kergitamast, hoolimata sellest, et euroala perifeeria on jätkuvalt kriisis. Nii on mitmed analüütikud, kes varem eeldasid, et Euroopa Keskpank tänavu intressimäärasid ei muuda, oma seisukohta revideerinud.
Intervjuus WSJ-le lükkas Trichet tagasi ka mõnede ökonomistide väited, et keskpank ei peaks muretsema, kuna baasinflatsioon euroalal oli detsembris jätkuvalt vaid 1,1%. Euroopas ei ole baasinflatsioon erinevalt USAst nii hea indikaator selles osas, milliseks tegelik inflatsioon võib kujuneda, ütles Trichet.
Siiski on Trichet sõnad praegu eelkõige mõeldud selleks, et inflatsiooniootusi ohjes hoida, mitte aga signaaliks, et Euroopa Keskpank hakkab kohe-kohe intressimäärasid tõstma. Kui tarbijad usuvad, et toiduainete hinnatõusust kannustatud inflatsioon on ajutise iseloomuga, ei muuda see veel nende käitumist ega ajenda nõudma kõrgemat palka. Kui aga eeldatakse, et inflatsioon jääbki kiireks, hakataks nõudma ka kiiremat palgatõusu.
Praegu me veel ei näe selliseid pikemaajalisi trende, ütles Trichet. „Ja kõik teavad, et me ei laseks sellistel teise ringi mõjudel reaalsuseks saada,“ jätkas ta.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Madal inflatsioon, aeglane majanduskasv ning lõppeval aastal euroalal lahvatanud võlakriis tingivad selle, et Euroopa Keskpank jätab tuleval aastal euroala enim jälgitud baasintressi määra 1% tasemel muutmata.
Eurostat prognoosib eurotsooni jaanuarikuiseks inflatsiooniks 2,4%, mis ületab ökonomistide tehtud prognoose.
Eurostati täna avaldatud esialgsel hinnangul kiirenes inflatsioon euroalal veebruaris 2,4 protsendile, mis märgib järjestikku juba kolmandat kuud, mil euroala hinnatõus on kiirem keskpanga soovitud 2% piirist.
Saksamaal kiirenes hinnatõusu tempo jaanuaris viimase kahe aasta kõrgeimale tasemele, mis lisab tõenäosust, et energia ja toormehindade tõus viib euroala inflatsiooni soovitud ülempiirist järjest kaugemale, kirjutab Wall Street Journal.
Mõned trendid jäävad meiega kauaks, mõned kaovad sootuks ja mõned muutuvad, kohanedes hetkeolukorraga. Ettevõtete keskkonna-, sotsiaalsed ja juhtimisstandardid (Environmental, Social and Governance – ESG) peavad muutuma, seda eriti seoses eelseisvate struktuursete muutustega poliitikas. Olukord näib olevat Trumpi tulekuga kardinaalselt muutunud, kuid tegelikult on muutused toimunud juba päris pikka aega.