Ma arvan, et 100 000eurone tagatismäär ei tohiks jääda kehtima ja asi tuleks lahendada paindlikumalt, ütles riigikogu rahanduskomisjoni liige, fraktsiooni mittekuuluv saadik Jaan Õunapuu.
„Näiteks võiks aluseks võtta kütusemüüja käive või mingi teine-kolmas komponent,“ pakkus Õunapuu ning lisas, et tema praegu ühe vitsaga löömist kütuseturul ei toeta.
Äripäeva tänane kaanelugu räägib, milliseid skeeme pidi jõuab vedelkütus jaeturule. Teemast ajendatuna esitas Äripäev riigikogu rahanduskomisjoni mitmele liikmele päevaküsimuse, kas 100 000 eurot tagatisena on piisav summa, et kütuseturul korda luua?
„Olen nõus kütuse väikeste jaemüüjatega, kes ütlevad, et 100 000 eurot on neile palju,“ rääkis Õunapuu. „See tähendaks ohtu, et väiksemates kohtades pannakse tanklad kinni.“
Õunapuu sõnul saab riigikogu rahanduskomisjon järgmise nädalal teisipäeval kokku ning kindlasti hakkab paindlikke võimalusi arutama. „Rahanduskomisjon on saanud pärast seaduseelnõu esimest lugemist väga erinevaid pöördumisi ja seiskohavõtte,“ lisas Õunapuu.
Riigikogu rahanduskomisjon algatas eelmise aasta detsembri keskel eelnõu „Vedelkütuse seaduse ja sellega seonduvate teiste seaduste muutmise seadus“. Praeguse eelnõu kohaselt hakatakse alates 1. aprillist nõudma miinimum 100 000 euro suurust tagatist kõigilt kütuse müügiga tegelevatelt firmadelt. Väikeste kütusemüüjate arvates käib tagatisraha nõudmine neile üle jõu ja suuremate kütusemüüjate arvates on 100 000 eurot liiga vähe.
Seotud lood
Väiketanklatele, kelle maksuajalugu on korrektne, saab kehtestada ka väiksema tagatise kui 100 000 eurot, ütles riigikogu rahanduskomisjoni esimees, Reformierakonna fraktsiooni liige Taavi Rõivas.
Lühikese ajaga Eesti kütuseturul oma firmadega suureks hulgimüüjaks tõusnud Kaupo Püvi on endine politseitöötaja, kes oli aastaid tagasi seotud autode vargustega tegeleva grupeeringuga.
Eesti kütuseäri on viimasel paaril aastal toiminud kui superskeem, kus ausaid ja ebaausaid pole võimalik täielikult eristada. Tutvustame üht kütuseturul suurte summade pööritajat.
Täna heidame valgust kütuseturu varjupoolele. Selgub, et skeemitades lüpsavad kütuseturul tegutsevad maksupetturid riiki igal aastal vähemalt 45 miljoni euroga (700 mln kr) ning riik vaatab neid jõu- ja ilunumbreid jõuetult pealt.
Turvalisse ja jätkusuutlikku ühiskonda panustav Forus on igapäevaselt abiks paljudele kaubanduskeskustele. Teiste hulgas Viru Keskusele, mis on Eesti külastatuim ostu- ja meelelahutuskeskus. Forus hoolitseb juba enam kui kümme aastat kõikide tehnosüsteemide eest, teeb elektritöid ning hooldust. Lisaks on aidanud LEED-sertifitseerimisel ja üüripindade ümberehitustöödel.