Esialgsete maavärina teadete järel tegi Jaapani jeen järsu kukkumise, kuid katastroofi purustuste ulatuse ilmnemisel toimus 180kraadine pööre.
Kiire reaktsioonina maavärinale kukkus jeen 83,4 jeenini USA dollari kohta, kuid tegu oli lühiajalise reaktsiooniga, sest selle järel on jeen tugevnenud üle protsendi ning võrdub 82,17 jeeniga dollari kohta.
Rabobanki valuutastrateeg Jane Foley ütles MarketWatchile, et jeeni tõusu põhjustas investorite soov omada kindlat investeeringut kriisi ajal, kui aktsia hinnad tõenäoliselt kukuvad tugevalt.
Seevastu kardetakse, et Nikkei indeks jääb jätkuvalt lühiajaliselt nõrgaks, mis võib odavnemissurvet avaldada ka jeenile, lausus Foley. Pikemas perspektiivis peaksid ülesehitustööd majandusaktiivsust suurendama, mis võib valuutale hästi mõjuda.
Foley sõnul tõuseb tõenäoliselt jeeni volatiilsus reedel ja tulevatel nädalatel ja ütles, et jeeni kiire kallinemine võib vihjata, et investorid ei ole ratsionaalselt jeenile mõjuvaid negatiivseid tegureid hinnanud.
Autor: Fredy-Edwin Esse, California
Seotud lood
Jefferies Internationali analüütik ütles, et Jaapani maavärinast tekkinud kindlustuskahjud tunduvad olevat piiratud ja esialgne hinnang on kümne miljardi dollari ümber.
Jaapanit tabanud maavärina ja hiidlaine järel nõrgenenud Jaapani jeen tugevnes hiljem teiste põhivaluutade suhtes.
Jaapani keskpank moodustas Jaapani põhjaosa tabanud maavärina ja tsunami järel kriisikomitee ning kinnitas, et pank teeb omalt poolt kõik, et kindlustada riigi finantssüsteemis piisav likviidsus.
Tokyos elav eestlane kirjeldab Facebookis, et temaga on kõik korras ning sajad inimesed jalutavad täna koju, sest ühistransport ei sõida.
Muuseumikvaliteediga kunsti on võimalik osta vähem kui poole iPhone’i eest, leiab investor Riivo Anton. “Ma paneks piiri 500 euro peale– sealt on kindlasti võimalik leida häid teoseid, mille järeltulijad saavad pandimajja viia.”