Põhja-Kiviõli II põlevkivikarjääri alale jäävate maade omanikud ja elanikud taotlevad kohtult Kiviõli Keemiatööstuse OÜ kaevandamisloa tühistamist, kuna luba ei kaitse piisavalt nende õigusi. Kohus keelas ajutiselt mäeeraldisel kaevandamise.
8. märtsil Tallinna Halduskohtule esitatud kaebustes ja esialgse õiguskaitse taotlustes palusid Sonda valla maaomanikud, et kohus tühistaks Keskkonnaministeeriumi poolt Kiviõli Keemiatööstusele (KKT) väljastatud kaeveloa Põhja-Kiviõli II mäeeraldisel ning kuni lõpliku kohtuotsuseni peataks kaeveloa kehtivuse. ´
22. märtsi määrusega rahuldas kohus kaebajate esialgse õiguskaitse taotluse ja keelas KKT-l kaevandamise Põhja-Kiviõli II karjääris kuni kohtulahendi jõustumiseni. Kohtumääruse järgi keelatakse kaevandamistegevus kogu kaevandusala territooriumil.
"Keskkonnaministeeriumi poolt Kiviõli Keemiatööstusele väljastatud kaevandamisluba sisaldab mitmeid sisulisi ja põhimõttelisi rikkumisi. Seetõttu oleme otsustanud loa väljaandmise kohtus vaidlustada ning taotleme esialgset õiguskaitset, ehk kaevandamise keelamist vastava kohtulahendi jõustumiseni," ütles maaomanikke esindava advokaadibüroo Tark Grunte Sutkiene advokaat Jaana Nõgisto.
Maaomanikud viitasid kaebuses ka asjaolule, et KKT tegevuse jätkamine on võimalik ka ilma Põhja-Kiviõli II mäeeraldiseta, kuna Eesti Energia Kaevandused suudaks ettevõtte põlevkivi vajadused rahuldada. Praegu ostabki KKT oma tegevuseks vajalikku põlevkivi Eesti Energia Kaevandustelt.
Keskkonnaministeerium andis Kiviõli Keemiatööstuse OÜ-le uue põlevkivi kaevandamisloa 27. jaanuaril. Vastavalt loale on ettevõttele antud õigus Ida-Virumaal asuvas Sonda vallas 25 aasta jooksul kaevandada põlevkivi 739 hektaril, kus põlevkivivaru on umbes 22 miljonit tonni.
Seotud lood
Kiviõli Keemiatööstuse juhtkond teatas ametiühingule ja töötukassale, et põlevkivi puuduse tõttu lõpetab õlitehas töö ning on sunnitud kollektiivlepingu töötajatega üles ütlema, mille tõttu jääb 1. maist tööta 656 inimest.
Vastupidiselt Nikolai Reismani esindava advokaadi väidetele tuvastas keskkonnaispektsioon, et Kiviõli Keemiatööstus ei ole kaevandustegevust kohtu poolt keelatud aladel teostanud ja Tallinna halduskohtu määrust rikkunud, teatas keemiatööstus.
Rahvamassid, ekstreemsed ilmastikuolud, elektrikatkestus, probleemid tehnikaga, vara lõhkumine, veekogude lähedus ja keelatud esemed – need on vaid mõned näited, millega tuleb arvestada ühe ürituse turvalisuse tagamisel. Iga turvapartner peab kõikvõimalikud stsenaariumid läbi mõtlema, mis võib juhtuda ning mis võib minna valesti. Vahel võib pisieksimus ühe meeldiva koosviibimise hetkega rikkuda.