Kaupade eksport kasvas tänavu märtsis 71% ja import 45% eelmise aasta sama kuuga võrreldes. Esmakordselt ületas ühe kuu kaubavahetuse kogukäive kaht miljardit eurot.
Esmakordselt ületas ühe kuu kaubavahetuse kogukäive kaht miljardit eurot, teatas statistikaamet.
Märtsis eksporditi Eestist kaupu jooksevhindades 1,1 miljardi euro (16,8 miljardi krooni) väärtuses ja imporditi Eestisse 1,2 miljardi euro (18,2 miljardi krooni) eest. Nii kaupade eksport- kui ka importkäive ei ole eelnevatel aastatel kuises arvestuses nii suur olnud.
Ekspordi kiirem kasv võrreldes impordiga vähendas ka kaubavahetuse puudujääki. Kui 2010. aasta märtsis oli kaubavahetuse puudujääk 174 miljonit eurot, siis tänavu märtsis 89 miljonit eurot.
Ekspordi sihtriikide seas oli esikohal Rootsi (17% Eesti koguekspordist), järgnesid Soome (15%) ja Ameerika Ühendriigid (11%). Võrreldes 2010. aasta märtsiga suurenes kõige enam eksport Ameerika Ühendriikidesse ja Rootsi. Rootsi eksporditi enim elektriseadmeid ja puitu, Soome elektriseadmeid ja mööblit, Ameerika Ühendriikidesse kütust ja elektriseadmeid.
Kõige enam kaupu imporditi Venemaalt, Soomest ja Rootsist (kõigi osatähtsus 11% Eesti koguimpordist). Aastaga on kaupade sissevedu kasvanud kõige rohkem Leedust ja Venemaalt. Venemaalt imporditi enim mineraalseid tooteid (sh bensiin, põlevkiviõli), Soomest ja Rootsist elektriseadmeid.
Eestist eksporditi märtsis enim masinaid ja seadmeid (30% Eesti koguekspordist), mineraalseid tooteid (20%) ning metalli ja metalltooteid (8%). Masinaid ja seadmeid eksporditi 2,5 korda rohkem kui eelmise aasta märtsis. Oluliselt suurenes ka mineraalsete toodete eksport (2,7 korda).
Märtsis imporditi Eestisse kõige rohkem samuti masinaid ja seadmeid (27% Eesti koguimpordist), mineraalseid tooteid (22%) ning metalli ja metalltooteid (9%). Võrreldes 2010. aasta märtsiga kasvas masinate ja seadmete import 2,2 korda. Oluliselt suurenes ka mineraalsete toodete sissevedu.
Tänavu esimeses kvartalis kasvas eksport 54% ning import 51% võrreldes 2010. aasta sama perioodiga. Veebruariga võrreldes suurenes märtsis eksport 28% ja import 32%.
Seotud lood
Wolf Groupi juhatuse esimehe Jaan Puusaagi sõnul on kasvas eksport ka nende ettevõttes, aga see oli nii ka plaanitud.
Ekspordi väga kiiret kasvu aasta esimesel poolel mõjutas ka madal võrdlusbaas ning seetõttu peaks aasta teine pool kaasa tooma kasvu aeglustumise, sõnas Swedbanki makroanalüütik Annika Paabut.
Esimese kvartali jooksul on sajast suuremast eksportöörist 86-l eksport kasvanud ning vaid üheksal ettevõttel vähenenud, selgus statistikaameti andmetest.
Esimese kvartali majanduskasv tuleb korralik – võrreldes eelmise aasta sama ajaga jääb kasv 5-10% vahele, hindas ekspankur Jüri Mõis.
Rahvusvaheline reitinguagentuur S&P Global Ratings
tõstis Freedom24 kaubamärki omava Freedom Finance Europe Ltd. pikaajalist krediidireitingut B-tasemelt B+-tasemele.