Ekspordi väga kiiret kasvu aasta esimesel poolel mõjutas ka madal võrdlusbaas ning seetõttu peaks aasta teine pool kaasa tooma kasvu aeglustumise, sõnas Swedbanki makroanalüütik Annika Paabut.
"Ekspordi struktuuri lähemalt tudeerides ilmneb, et üsna suurel määral mõjutab meie ekspordimahtusid elektroonika (elektriseadmed ja -masinad) sektori toodangu müük Põhjamaadesse, puidu- ja puidutoodete ning mineraalsete toodete müük," sõnas analüütik ja lisas, et enamik ekspordi kasvust tugineb üksikutele sektoritele.
"Ekspordi väga kiire kasv aasta esimesel poolel on kindlasti ühelt poolt mõjutatud ka madalast võrdlusbaasist, mistõttu aasta teine pool peaks kaasa tooma kasvu aeglustumise," märkis Paabut ning selgitas, et ekspordi kasv eelmisel aastal kiirenes just teisel poolaastal ja seda suuresti tänu elektroonikasektorile.
Tema sõnul on võimalus, et uute tellimuste saamine meie partnerite juures võib olla pisut keerulisem, kuna prognoosi kohaselt aeglustub nendes riikides majanduskasv juba sel aastal. "Samas teame, et majandusprotsessid on inertsed, ning ekspordinõudluse kahanemist me sel aastal siiski ei näe," lausus Paabut.
Seotud lood
Esimese kvartali jooksul on sajast suuremast eksportöörist 86-l eksport kasvanud ning vaid üheksal ettevõttel vähenenud, selgus statistikaameti andmetest.
Kaupade eksport kasvas tänavu märtsis 71% ja import 45% eelmise aasta sama kuuga võrreldes. Esmakordselt ületas ühe kuu kaubavahetuse kogukäive kaht miljardit eurot.
Esimese kvartali majanduskasv tuleb korralik – võrreldes eelmise aasta sama ajaga jääb kasv 5-10% vahele, hindas ekspankur Jüri Mõis.
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.