Arstide Liidu seisukoht, et tulevikus võiks arstide väliskoolitustel osalemist toetada vaid tööandja ja/või sõltumatute fond, on ravimitootjate liidu juhi Riho Tapferi sõnul vajalikul määral võimatu.
„Mis puudutab väliskoolitustel osalemise rahastamist läbi tööandja, siis see oleks parim lahendus, aga paraku ei ole see tänase tervishoiurahastamise juures vajalikul määral lihtsalt võimalik,“ ütles Tapfer. „Kõrgel tasemel arstiabi koos täiendõppe ja vajaliku koolitusega ilma rahata ei saa. Seniks, aga on ravimitööstuse tugi ja abi osalisekski toeks arstide täiendustel-koolitustel nii läbi sõltumatute fondide kui ka sponsorlepingute.“
EAL volikogu tegi ka ettepaneku, et edaspidi võtaksid arstide pädevust hindavad erialaseltsid koolituspunktide arvestamisel arvesse ainult rahvusvahelisi koolitusi, millel on pädeva organisatsiooni (UEMS/EACCME, AMA) akrediteering, ja kohalikke koolitusi, mille korraldaja on sõltumatu osapool – arstide organisatsioon, haigla, Tartu Ülikool, ravimiamet – ja muid koolitusi, millel on erialaseltsi akrediteering.
Tapferi hinnangul annab erialase pädevuse arstile Eestis siiski Tartu Ülikool. „Seda ei saa juurde anda ega vähemaks võtta erialaselts või mõni muu liit või ühendus,“ ütles ravimitootjate esindaja. Tapfer lisas siiski, et erialaseltside soov hinnata mingi aja tagant arstide pädevust on kindlasti hea.
Seotud lood
Ajalehest on huvitav lugeda värvikaid lugusid niikaua, kuni see puudutab valdkonda, milles sa ise tegutsed. Siis äkki tundub, et tegelikult ei ole ju kõik nii, nagu lehest loed, ajakirjanik pole rõhutanud õigeid asju ja mõni asi on nii elementaarne, et sellest pole vaja kirjutadagi.
Ravimiameti koondandmed 2010. aasta kohta esitatud reklaamiaruannetest näitavad, et otsetoetused arstidele ja farmatseutidele üritustel osalemiseks suurenesid pisut mullu, samuti pandi rohkem turundusraha retseptiravimite reklaamürituste alla.
Erapooletule arstide koolitusfondile rahalise toetuse andmise asemel tahab riik hoopis fondilt tulumaksu koguma hakata.
Üha eksootilisemad sihtkohad, kallimad reisid, ohtralt tasuta alkoholi ja sisse magatud ettekanded – see on piinlik tõde ravimifirmade poolt kinni makstud korruptsioonimaigulistest arstide koolitusreisidest.
Muuseumikvaliteediga kunsti on võimalik osta vähem kui poole iPhone’i eest, leiab investor Riivo Anton. “Ma paneks piiri 500 euro peale– sealt on kindlasti võimalik leida häid teoseid, mille järeltulijad saavad pandimajja viia.”