Riigikogu keskkonnakomisjoni esimees Tõnis Lukas ütles, et komisjon palub teha keskkonnaministeeriumil analüüsi, kui palju on Ida-Virumaa kaevandused saastetasude maksmist optimeerinud.
Tänane Äripäev kirjutas, kuidas Eesti Energia tütarfirma Eesti Energia Kaevandused ja VKG Kaevandused rajavad Ida-Virumaale põlevkivi kaevandamisel tekkivast aherainest hiiglasliku motomäe ja püramiidideala. Tegevust presenteeritakse kui spordi- ja meelelahutuskeskuste rajamist, kuid tegelikult on ettevõtjad muu hulgas leidnud nutika viisi optimeerida saastetasusid.
Nimelt saab sellest vabaks, kui leida põlevkivi rikastamisel ülejäävale lubjakivile taaskasutus. Tõsi, sellest saab teha killustikku, kuid selle kvaliteet pole just kõige parem. Lihtsaim aga on välja käia spordikeskuse idee, lasta kinnistule detailplaneering teha ning siis aherainehunnik juba vastavalt projektile motomäeks või püramiidiks vormida.
“Saastetasud on oma olemuselt mõeldud selleks, et ettevõtted, kes saastavad keskkonda, kompenseeriks nende tasude kaudu tehtud kahju ühiskonnale ja keskkonnale,” ütles Tõnis Lukas. “Saastetasudena laekuvad summad on mõeldud kasutamiseks keskkonnaprojektides.”
Lukas ütles, et tal ei ole praegu andmeid, kui palju on saastetasudega optimeeritud, kuid ta on palunud keskkonnaministeeriumil sellekohane analüüs teha. “Kui sealt tuleb välja, et on optimeeritud nõnda, et projektile on üldse vähem raha välja käidud, siis on see juba riigi ja ühiskonna petmine,” ütles Lukas. “Kui selline asi välja tuleb, saab edasi vaadata, kuidas juba regulatsioone muuta.”Lukas ütles, et võtab kõnealuse teemaks ülejärgmisel nädalal toimuval kohtumisel keskkonnaministriga.
Seotud lood
Tänane Äripäev kirjutab, et Ida-Virumaa kahe kange – Eesti Energia ja Viru Keemia Grupi – kaevandused on leidnud viisi, kuidas järelejääva aheraine pealt saastetasu mitte maksta.
Äripäev kirjutab põlevkivikaevandajate nutikast skeemist, mis aitab vähendada saastetasude maksmist.
Eesti Energia ja Viru Keemia Grupp on nuputanud JOKK-skeemi, mis aitab saastetasude maksmisest hoiduda.
Kuigi Eesti Energia üritab Ida-Virumaale motomäe rajamise abil maksta riigile vähem saastetasusid, siis elektri hinna tõusu taotledes “unustatakse” see JOKK-skeem ära.
Navalis Group on tuntud ettevõte, mis on tegutsenud laevaehituse, laevaremondi ja avamere ehituste valdkonnas juba üle 23 aasta. Navalis Group-i koosseisu kuulub mitu ettevõtet, mis töötavad edukalt ja tulemuslikult laevatehastes Eestis, Leedus, Soomes, Saksamaal ja Hollandis. 2024. aasta oli Navalis Group-i jaoks väga oluline, aidates kaasa ettevõtte arengule ja positsioonide tugevdamisele turul. Ettevõte näitas dünaamilist arengut, tuues turule uusi teenuseid, tugevdades rahvusvahelist koostööd ja täiustades siseprotsesse.