Erinevalt Eesti Gaasist ja Leedu gaasifirmast Lietuvos dujos, mis teatasid eile plaanist luua Soome Gasumiga ühine gaasibörs, jääb Läti gaasifirma Latvijas gaze sellest plaanist esialgu kõrvale.
Firma pressiesindaja Vincent Makarise sõnul ei ole gaasibörsi loomine Lätis praegu võimalik, kuna seaduse järgi on Latvijas gazel aastani 2014 monopoolsed õigused maagaasiga kauplemiseks ning valitsusega sõlmitud kokkuleppe järgi 2017. aastani, kirjutab majandusleht Biznes&Baltija.
Nii nagu Leedu, Eesti ja Soome, saab ka Läti praegu gaasi eranditult Venemaalt. Kui ehitatakse LNG-terminal, tuleb turule ka teisi pakkujaid. Sinnamaani pole liberaliseerimisel mingit mõtet, kuna hindade alanemist see kaasa ei too, ütles Makaris.
Soomes toimib maagaasi järelturg 2001. aastast, börsi kaudu ostetakse ja müüakse praegu ca 10% riigis tarbitavast gaasist. Leedu loodab gaasibörsi käivitada juba alanud aastal – seadusandlik baas selleks on olemas. Esialgu saaksid Leedu firmad üksteisele müüa oma tarbeks kasutamata jäänud Venemaa gaasi, LNG terminali valmimise järel pakkujate ring laieneks. Eesti Gaas alustab kõigepealt toimiva turu analüüsiga.
Seotud lood
AS Eesti Gaas ja Soome gaasiettevõte Gasum OY sõlmisid möödunud aasta 21. detsembril ühiste kavatsuste kokkuleppe, mille eesmärgiks on luua Eestis toimiv gaasibörs.
Torustike kuulmine Eesti Gaasile ei ole julgeoleku küsimus, teatas gaasifirma.
Rahvusvaheline reitinguagentuur S&P Global Ratings
tõstis Freedom24 kaubamärki omava Freedom Finance Europe Ltd. pikaajalist krediidireitingut B-tasemelt B+-tasemele.