Märtsi alguses toimus õhutõrjeraketisüsteemi Mistral vastuostuhanke lepingu pidulik lõpetamine, mille tulemusena Euroopa raketitootja MBDA ja Rootsi SAAB on sõlminud Eesti ettevõtetega 15 miljoni euro väärtuses lepinguid, kirjutas news2biz.
Tegemist on esimese kaitsealase vastuostuga, millega õhutõrjeraketisüsteemi Mistral tarnijad MBDA ja SAAB kohustusid investeerima Eesti majandusse. Reaalselt investeeriti viie aasta jooksul Eesti majandusse ligi 15 miljonit eurot.
Kaitseministeeriumi kaitseinvesteeringute asekantsleri Ingvar Pärnamäe sõnul saime sellega kinnitust, et Eestil on, mida pakkuda ja kaitseministeerium kavatseb ka tulevikus suurte relvahangete puhul rakendada vastuostukohustust. "Investeeritud rahast isegi olulisemad on pikaajalised sidemed, mis kestavad kauem kui üks tehing," rõhutas Pärnamäe.
Valdkonnad, millesse investeeriti, olid masinatööstus, meditsiinitarbed ja -seadmed, tarkvaraarendus, raadiotehnoloogia, mobiilsed turvasüsteemid, materjalitehnoloogia ning teadus- ja arendustegevus. SAAB'i müügi- ja turundusjuht Mikael Johannison märkis, et SAAB otsis Eestist kõrgtehnoloogilist tootmist. "Fakt on see, et me oleme võimelised töötama mitte ainult erinevate ettevõtetega, vaid ka kõrgtehnoloogiliste tööstustega," lausus Johannison.
Regio AS juht Teet Jagomägi sõnul teevad nad SAABiga koostööd. "SAAB võttis meid punti ühe rakendusuuringu projekti tegemiseks, kus me teeme koostööd. SAAB ei osta meie käest tooteid või teenust," kommenteeris Jagomägi.Seda projekti rahastab Euroopa Liidu raamprogramm. Jagomägi selgitas, et stsenaariumi järgi luuakse vahendeid NATO tippkohtumiste turvamiseks. "Ehk kuidas turvata kogu sellist üritust alates snaipritest kuni pommirobotite ja detektoriteni. See tuli kokku panna kaardile, mida Regio ka oskab," märkis ta.
Regio on ennegi raamprogrammides osalenud ning ilmselt sellepärast SAAB neile ka koostööd pakkus. "Projekt oli väga huvitav. Inimesed, kes olid töögrupis, said kolm aastat tegeleda põnevate asjadega. Tegevusvaldkond oli meie jaoks uus, sest meie ei ole turvavaldkonnas igapäevategijad," selgitas Jagomägi.Regio jaoks oli see projekt erand, sest nemad ei teeni selle pealt tulu, vaid said kogemuse.
Hea teada:
2007. aasta veebruaris Kaitseministeeriumi poolt sõlmitud õhutõrjesüsteemi hankega kohustusid süsteemi tarnijad MBDA ja SAAB tegema Eesti ettevõtjatelt vastuoste kokku ligi 56 miljoni euro ulatuses. Vastavalt lepingule pidid vastuostud olema sooritatud 2012. aasta veebruariks.
2012. aasta jaanuariks olid nii MBDA kui SAAB oma vastuostukohuse täielikult täitnud. Kokku tegid MBDA ja SAAB Eesti ettevõtetelt vastuoste reaalses rahas 15 426 778 euro eest, ehk koos koefitsentidega 63 625 584 euro eest.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Pankrotis Saab Automobile varade väärtus on vähem kui kolmandiku kõikidest võlgadest ning ainult mõned eelisõigusega laenuandjad saavad oma raha tagasi, ütlesid ettevõtte pankrotihaldurid.
Küberturvalisus peaks olema igaühe igapäevaelu lahutamatu osa. Olenemata sellest, kas oled eraisik, väikeettevõtja või suurfirma juht, mõjutab digitaalne maailm paratamatult kõiki, kes internetis toimetavad. Tele2 ärikliendi erilahenduste ja IT-teenuste juht Janek Jaago selgitab, miks on vähemalt esmane digikaitse hädavajalik igale kasutajale.