Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni esimees Kadri Simson rõhutab, et Eesti ei tohi Euroopa Stabiilsusmehhanismi (ESM) osas enne ühtki otsust teha kui Riigikohus pole selle põhiseadusele vastavust arutanud.
„Olukorras, kus õiguskantsler on esitanud Riigikohtule taotluse tunnistada ESMi leping põhiseadusega vastuolus olevaks, käib Eesti rahandusminister sõlmimas kokkuleppeid, mis võivad olla vastuolus Eesti põhiseadusega,“ märkis Simson pressiteate vahendusel.
Simsoni sõnul on kahetsusväärne, et valitsuskoalitsioon ei pea lugu õiguskantslerist ega Riigikohtust, vaid sõlmib kokkuleppeid, eirates ülbelt kõiki siseriiklike hoiatusi. „Veelgi murelikumaks teeb asjaolu, et ESMi sissemaksu tegemiseks räägitakse juba ka Eestile laenu võtmisest.“
„Keskerakond on korduvalt öelnud, et ei saa nõustuda olukorraga, kus Eesti käendab endast rikkamate riikide kohustusi, täiesti vastutustundetu on aga see kui hakkame võlgnike päästmiseks ise raha laenama,“ lisas Simson.
Õiguskantsler pöördus 12. märtsil Riigikohtusse taotlusega tunnistada ESMi asutamislepingu artikli 4 lõige 4 põhiseadusega vastuolus olevaks. Õiguskantsler leidis, et see säte on vastuolus põhiseadusega ja riivab intensiivselt parlamentaarse demokraatia ja parlamendireservatsiooni põhimõtteid ning Riigikogu eelarvepädevust. Riigikohtu istung toimub 8. mail.
Autor: 1321-aripaev
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Rahandusministeeriumis valmis ligi 100-leheküljeline arvamus õiguskantsler Indrek Tederi taotlusele kaaluda, kas Euroopa stabiilsusmehhanismi asutamislepingu säte, mis võimaldab erandjuhtudel nn kiirmenetluse otsuseid, on vastuolus põhiseadusega.
Muu maailm ei kiirusta oma raha Euroopa toetamiseks välja panema, ehkki euroala võlakriis on suurim risk kogu maailma majanduse väljavaadetele – enne nõutakse Euroopalt endalt oma tulemüüride tugevdamist.
Kohustused on pigem väiksemas suunas, ütles rahandusminister Jürgen Ligi täna Kopenhaagenis pärast stabiilsusfondide liitmise otsustanud eurogrupi koosolekut.
Hispaaniast võib kergesti tulla säde, mis euroala võlakriisi taas lõkkele lööb – hoolimata kriisi näilisest taandumisest on vaja tulemüüri tugevdada.
Varahaldur ja majandusekspert Peeter Koppel leiab, et praegune majanduskeskkond on suhteliselt kesine, kuid me pole selles lõpuni ise süüdi.