Hollandis jooksid laupäeval ummikusse eelarvekõnelused, millega otsiti kärpekohti ELi eelarvereeglite täitmiseks – peaminister Mark Rutte sõnul on siit edasi kõige tõenäolisem stsenaarium ennetähtaegsed valimised.
Rutte ei jõudnud kärbetes kokkuleppele paremäärmusliku Vabaduspartei liidri Geert Wildersiga, kes on vähemusvalitsust opositsioonist toetanud. Täna teatas Wilders, et tema partei enam valitsust ei toeta ning mida varem valimised toimuvad, seda parem, vahendas agentuur Bloomberg.
Wilders keeldus toetamast valitsuse plaane kärpida sotsiaalkulusid.
„Need meetmed kahjustaks majanduskasvu, õõnestaks paljude inimeste ostujõudu ning suurendaks tööpuudust,“ ütles Wilders.
Hollandi valitsusel tuleb täiendavaid kärpekohti leida vähemalt 9 miljardi euro ulatuses, mis vastab 1,5%-le SKPst. Seda selleks, et täita 2013. aastaks ELi ees võetud kohustused ning kindlustada riigi tipptasemel reiting, millest Prantsusmaa ja Austria jaanuaris juba ilma jäid. Agentuur Fitch on Hollandit juba hoiatanud.
Prognooside järgi kerkib Hollandi riigieelarve defitsiit 2013. aastal 4,6%-le SKPst, ületades viiendat aastat järjest euroalal kehtivat 3% suurust ülempiiri.
Hollandi valitsusel on kärpekava sisaldava stabiilsusprogrammi esitamiseks Euroopa Komisjonile aega aprilli lõpuni.
Peale Hollandi on euroala riikidest AAA järgu reiting veel vaid Saksamaal, Soomel ja Luksemburgil.
Seotud lood
Euroala viies majandus Holland ei kuulu enam tugevasse tuumikusse ning riigi laenukulu võib kasvada, hindab Citigroup.
Krediidireitinguagentuuri Fitch analüütik on väidetavalt hoiatanud Hollandit, et riik riskib kasvanud võlakoorma tõttu negatiivse väljavaatega, vahendab Daily Telegraph.
Nädalavahetuse poliitilised sündmused Prantsusmaal ja Hollandis on märk süvenevast vastuseisust kibedale kriisirohule juba ka euroala tugevas tuumikus.
Rahvusvaheline reitinguagentuur S&P Global Ratings
tõstis Freedom24 kaubamärki omava Freedom Finance Europe Ltd. pikaajalist krediidireitingut B-tasemelt B+-tasemele.