Tallinna tänavate valgustamine on koondunud Eesti 100 rikkama inimese hulka kuuluva Heino Haraku kätte.
Kui Tallinn maksis eelmisel aastal ühe tänanavalgustuspunkti hooldamise ja remondi eest umbes 63 eurot, siis Tartus oli sama summa vastavalt 19 ja Pärnus 26 eurot. Põhjendusi hinnakääridele leidub Tallinna lepingupartneril, KH Energia-Konsult omanikul Heino Harakul mitmeid.
Esiteks, nii linnad ise kui nende tänavad pole võrreldavad. Tallinna tänavad on suuremad ja vajavad võimsamat valgustust ning see omakorda muudab valgustite osad ja ka valgustid ise kallimaks kui väiksema võimsusega valgustite puhul.
Teiseks, Tartu ja Pärnu välisvalgustus on suures osas Eesti Energia Jaotusvõrgu liinidel, oma välisvalgustusvõrgu ja -liinide osatähtsus on väike, Tallinna välisvalgustusvõrgust on aga Jaotusvõrgu liinidel vaid 28 protsenti.
Kolmandaks, Tallinnas toimib välisvalgustusvõrgu hoole ööpäevaringselt ehk nädalas kokku 168 tundi, Tartus ja Pärnus pakutakse hooldusteenust 40 tundi nädalas ehk 8 tundi tööpäevadel.
Neljandana tõi Harak välja Tallinna välisvalgustusvõrgu 4-aastase hooldustsükli, mis tähendab, et kõiki võrgu liine ja seadmeid hooldatakse vähemalt kord nelja aasta jooksul. „Teiste linnade hangetes ei ole niisugust nõuet hooldajale sätestatud. Neis ja paljudes väiksemates kohtades peetakse mõistet „hooldus“ kahjuks sisuliselt rikete likvideerimiseks,“ märkis Harak.
Hooldusteenuse hindu kõrvutades tuleb silmas pidada, et Harak on Tallinnas saavutanud omamoodi monopoli. Konkurentide puudumine muudab hindades sisalduva võimaliku "õhu" hindamise keeruliseks.
Haraku firma omab kogu linna välisvalgustust juhtivat ja kontrollivat süsteemi, mis normaalse konkurentsi tagamiseks peaks kuuluma linnale. Rahvusvahelised spetsialistid soovitavad Tallinnal juhtimissüsteemi nüüd üle võtta, kuid Harakul pole plaaniski oma trumpe käest anda, lisaks pole linnal raha.
Uus Tallinna tänavavalgustuse hooldamise hange korraldatakse 2014. aastal. Harak ise peab vähetõenäoliseks, et keegi temaga pealinnas konkureerida suudab.
Mis puudutab tänavate pimendamist, siis Tallinnas on 1. mai seisuga välja lülitatud 7579 valgustit, tänu millele hoitakse praeguse elektrihinna juures koos hoolduskulu vähenemisega kokku 985 tuhat eurot aastas. Tänavavalgustuse kogukulu jaguneb umbes 60% hoolduskulu ja 40% elektrikulu vahel.
Loe Tallinna, Tartu ja Pärnu tänavate valgustamisest ning Heino Haraku edu tagamaadest tänasest Äripäevast.
Seotud lood
Tallinna tänavate valgustusmonopol, Heino Haraku KH Energia-Konsult võitis koos Elektroskandia ja Philipsiga Tartus vanade valgustite väljavahetamise hanke.
Tallinna tänavavalgustuse hoolduses monopoli saavutanud Heino Haraku ettevõte KH Energia-Konsult on enesele pealinnas edu kindlustanud ka kitsamas nišis – ülekäigurajavalgustite äris. Konkurendid nendivad, et nende võiduvõimalus hangetel on olematu.
Üks vanemaid ettevõtjaid Äripäeva rikaste TOP 500s on Heino Harak (68), kellele kuuluva ettevõtte KH Energia-Konsult eduvõtmeks on pikaajaline leping Tallinna linnaga. Harak hoolitseb aastani 2014 Tallinna linna valgustuse eest.
Peamiselt tänavavalgustusäris tegutsev ettevõtja Heino Harak omab osalust Tallinna lähedale Jürisse kerkivas Ameerikanurga äripargis, kuhu ta kutsus kultuuriministeeriumi üles ka Eesti Rahva Muuseumi (ERM) rajama.
Freedom Holding Corp. avaldas oma 2025. aasta teise kvartali tulemused, mis näitavad ettevõtte käibes ja puhaskasumis märkimisväärset kasvu. Tulenevalt laienemisest, tõusid ka ettevõtte kulud.