Rae volikogu premeerib korruptsioonisüüdistuse järel ametist lahkunud vallavanemat Veigo Gutmanni 5000 euroga.
Vallavolikogu juht Agu Laius põhjendas kopsakat preemiat Gutmanni hea tööga viimase kahe ja poole aasta jooksul. Korruptsioonisüüdistus pärineb kolme aasta tagusest ajast.
MTÜ Korruptsioonivaba Eesti endine juhatuse liige Agu Laius tunnistas, et Gutmanni vabatahtlik tagasiastumine avaldas talle muljet, kuid eitas vallavanema tagasiastumispalve ja praeguse preemia otsest seost.
Laius selgitas, et kohaliku omavalitsuse korralduse seadus võimaldab lahkuvale vallavanemale hüvitist määrata. Selline hüvitis toimib sotsiaalse garantiina. „Mina lähtusin sellest, et hea töö korral võib maksta preemiat, ehkki seadus premeerimise kohta midagi ei ütle,“ sõnas volikogu esimees.
Laiuse hinnangul tõi Gutmann keerulise poliitilise eluga Rae valda, kus vallavanemad vahetusid isegi iga kahe-kolme kuu järel, stabiilsuse. Gutmanni ametis oleku ajal vähenesid valla tegevuskulid, juurde loodi lasteaia- ja koolikohti. Lisaks korrastati valla töö- ja kulusüsteemid nii, et kohalik omavalitsus saaks võtta laenu. Praegu pole Rae vallal laene.
„Seda kõike oleme teinud majanduskriisi tingimustes,“ ütles Laius.
„Mina tegin volikogule selle ettepaneku preemiat maksta,“ märkis ta lisades, et mõtles selle välja oma peaga, kuid ise volikogu hääletusest osa ei võtnud.
Rae valla endine vallavanem ja praegune volikogu liige Raivo Uukkivi ütles samale seadusele viidates, et vabatahtlikult tagasiastunule hüvitist ei maksta. „Raha maksmise pooldajad apelleerisid volikogus terminile preemia, selgitades, et see pole hüvitis ega kompensatsioon. Minu arust pole vahet, kuidas seda raha nimetada, kuid korruptsioonisüüdistuse tõttu lahkunule pole õige ühegi nime all kaasavaraks maksta,“ kommenteeris ta.
Uukkivi sõnul jagunesid volikogu liikmete seisukohad enam-vähem pooleks ehk 10 vastu ja 11 poolt, kuid kahjuks puudus hääletamiselt kolm vastuseisjat ning seega said Gutmanni koalitsioonikaaslased selge ülekaalu.
„Kui palju Rae vallas lahkuvatele vallajuhtidele varem preemiat või hüvitist on makstud, ma täpselt ei mäleta. Osad on saanud, osad mitte. Näiteks, kui mind Gutmanni eestvedamisel umbusaldati, mulle peale peaaegu kuueaastast valla juhtimist küll mingit hüvitist ei makstud,“ meenutas Uukkivi.
„IRLi liikmest Agu Laius teeb kõike, mida Gutmann ütleb, sest suurem osa kohalikest IRLi tegelastest sõltub oma koalitsioonipartnerist rahaliselt erinevate töökohtade kaudu,“ põhjendas Uukkivi. „Laiuse puhul on see eriti naljakas, et ta sellise premeerimise ideega välja tuli, sest Laius võitles varem korruptsiooniga. Ilmselt ametist priiks saanuna on võimalik korruptsiooni tõlgendada nagu parajasti vaja.“
„Vaatasin Gutmanni emotsioonidest tulvil lahkumiskõnet ja analüüsisin, mida ta teinud on. Mina küll ei leia, et Gutmann midagi nii erilist teinud oleks, et talle tuleks selle eest preemiat maksta,“ lausus Uukkivi.
Preemia maksmine on lisaks opositsioonile pahameelt tekitanud ka paljudes Rae valla elanikes, kes võtavad Facebookis häälekalt sõna.
„See on vaid teatud osa valla rahvast, ilmselt on see poliitiline aktsioon,“ kommenteeris Laius veebikommentaare.
Põhja ringkonnaprokuratuur saatis Veigo Gutmanni ja Rae vallavolikogu keskkonnakomisjoni liikme Meelis Kasemaale korruptsioonisüüdistusega kohtu ette juuni algul.
Uurimine tegi kindlaks, et Gutmann ja kuriteo toimepaneku ajal abivallavanema kohal olnud Kasemaa varjasid 2007. aasta jaanuarist kuni detsembrini Tallinna-Tartu maantee ääres asuva maa-ala detailplaneeringu menetlemisel oma varalisi huve.
Seotud lood
Tallinna ringkonnakohus tühistas Rae valla eksjuhtide Veigo Gutmanni ja Meelis Kasemaa varasema õigeksmõistmise, mõistes nad süüdi toimungupiirangu teadvas rikkumises, millega kaasnes Gutmannile rahaline karistus 15 213 eurot ja Kasemaale 26 220 eurot.
Rae vallavanemat Veigo Gutmanni ja volikogu liiget Meelis Kasemaad süüdistatakse soovis teenida kasu kinnistutega, mille detailplaneeringut nad ise menetlesid.
Rahvamassid, ekstreemsed ilmastikuolud, elektrikatkestus, probleemid tehnikaga, vara lõhkumine, veekogude lähedus ja keelatud esemed – need on vaid mõned näited, millega tuleb arvestada ühe ürituse turvalisuse tagamisel. Iga turvapartner peab kõikvõimalikud stsenaariumid läbi mõtlema, mis võib juhtuda ning mis võib minna valesti. Vahel võib pisieksimus ühe meeldiva koosviibimise hetkega rikkuda.