Endine sotsiaalminister Eiki Nestor ei ole nõus väitega, et personaalne sotsiaalmaks oleks efektiivsem kui praegune süsteem.
Täna ilmus Äripäevas Tiit Partsu arvamus sotsiaalmaksu süsteemi muutmise kohta. Tema arvates võiks sotsiaalmaks olla personaalne enesekindlustus, mis akumuleerub, kui seda ei kasutata. Näiteks võiks tema meelest inimene, kes ei ole aastaid haigekassa eelarvest raha vajanud, soovi korral oma ravikindlustust edaspidi erameditsiini suunata.
Nestori sõnul oleks selline süsteem võimalik vaid erakindlustuses, mis võiks Eestis võiks olla täienduseks riiklikule. Küll aga leiab ta, et praegune tervishoiu rahastamine on väga solidaarne. ,,Süsteem on universaalne, sest need kes käivad tööl ja on suhteliselt tervemad, nende pealt makstud sotsiaalmaksust ravitakse nende vanemaid ja ka nende lapsi, kes ilmselt rohkem arstiabi vajavad. Samal ajal on see ka selles mõttes solidaarne ravikindlustus, et tervemad inimesed on solidaarsemad haigemate suhtes,“ kommenteeris Nestor.
Erakindlustuse varianti kasutatakse näiteks Ameerika Ühendriikides, kus SKP-st läheb tervishoidu palju suurem summa kui Euroopa riikides, kus tervishoiu kättesaadavus inimestele on palju väiksem kui Euroopas. ,,Tervishoiu korralduse koha pealt ei ole see efektiivne idee. Väga paljud haiged inimesed jäävad lihtsalt ravimata ja ei saa neid teenuseid, mida vajavad, kuna nad ise ei ole võimelised selle eest tasuma,“ arvas Nestor.
Veel oleks võimalik tervishoidu rahastada riigieelarve kaudu muudest maksudest. Nestori hinnangul ei oleks ka see süsteem kõige mõistlikum, sest see ei ole sõltumatu. Ta selgitas, et kui riigieelarves igal pool mujal on võimalik raha ümber jaotada, on üks suurem ja levinuim erand sotsiaalmaksust kindla osa andmine tervisekindlustuse jaoks. ,,See tagab teatud sõltumatu rahastamise ja iseseisvuse,“ lisas Nestor.
,,Üldiselt leitakse, et see meie süsteem on väga läbipaistev ja efektiivne ka tervishoiukorralduse seisukohalt,“ ütles Nestor, „selline solidaarne ravikindlustus annab rahva tervise ja tervishoiuteenuste kättesaadavuse seisukohalt palju parema tulemuse, kui me kõik ise oma sotsiaalmaksu kuhugi näpuga suunaksime. Tekib küsimus, kes siis neid ravib, kellele see näpp pole midagi suunanud.“
Seotud lood
Eelmisel nädalal avaldas Äripäev Tiit Partsu arvamuse selle kohta, et sotsiaalmaks peaks olema personaalsem. Endise sotsiaalministri Maret Maripuu arvates on ekslik arusaam, et sotsiaalmaksu arvestus on umbisikuline.
Praegune sotsiaalmaksu arvestuse süsteem on umbisikuline, mis raiskab ressurssi ega motiveeri inimesi enda eest hoolt kandma. Personaalne arvestus jätab toetused neile, kes seda vajavad ning on välja teeninud, kirjutab tarkvaratootja SAP AG Eesti esinduse juhataja Tiit Parts arvamuskonkursi Edukas Eesti raames.
Et Apple’i tulemus jäi analüütikute arvates nadiks, ehkki kasvas, said täna oma vitsad kätte ettevõttele vidinate tarnijad ja toodete kokkupanijad.
Kõik teadsid Helenet (42) kui sooja ja elava iseloomuga edukat naist. Tööl olles oli ta asjalik ning kodus tegeles laste ja majapidamisega. Õhtuti premeeris ta end tihti pokaali veiniga, et igapäevaseid muresid vaigistada ja stressi leevendada. Viimasel ajal vaevles ta aga unetuse käes ja ka lähedaste sõnul hakkas ta oma sära kaotama. Enese teadmata viis pidev veinitamine naise sügavamale alkoholi lõksu ja õhtusest lõõgastusrituaalist sai hoopis uneprobleemide põhjustaja. Helene jagab oma lugu, kuidas ta sõltuvusest vabanes ja enda elus uue lehekülje keeras.