Praegune sotsiaalmaksu arvestuse süsteem on umbisikuline, mis raiskab ressurssi ega motiveeri inimesi enda eest hoolt kandma. Personaalne arvestus jätab toetused neile, kes seda vajavad ning on välja teeninud, kirjutab tarkvaratootja SAP AG Eesti esinduse juhataja Tiit Parts arvamuskonkursi Edukas Eesti raames.
Kehtiv sotsiaalarvestus ja -toetused on nagu kahurist varese laskmine. Midagi läheb pihta, aga pool ikka mööda. Probleem on selles, et ei inimene ise ega riik ei jälgi palju konkreetne isik on sotsiaalmaksu maksnud ja kuidas kindlustust kasutanud. Oluline on vaid, et maks on makstud, mitte kuidas raha kasutati.
Võib ju väita, et arvestust on tehniliselt liiga keeruline ja kulukas teostada, kuid tegelikult on tehnilise lahenduse maksumus kaduvväike võrreldes tuluga, mida saadakse ressursside mõistlikust ja põhjendatud kasutamisest. Toimivad tehnoloogilised lahendused on olemas ja neid ei pea nullist arendama ega liiga suuri riske võtma.
Millised on personaalse sotsiaalmaksu eelised, loe kolmapäevasest Äripäevast.
Artikkel ilmub EMT, Tallinna Kaubamaja, Sampo Panga ja Äripäeva arvamuskonkursi Edukas Eesti raames.
Seotud lood
Sotsiaalmaksu lae eelnõu tagasilükkamine oli valus löök tervele riigile, sest majanduslikult pole mõttekas maksustada neid, kes toovad riiki raha sisse, ütles IT-ettevõtte Helmes omanik Jaan Pillesaar.
Eelmisel nädalal avaldas Äripäev Tiit Partsu arvamuse selle kohta, et sotsiaalmaks peaks olema personaalsem. Endise sotsiaalministri Maret Maripuu arvates on ekslik arusaam, et sotsiaalmaksu arvestus on umbisikuline.
Endine sotsiaalminister Eiki Nestor ei ole nõus väitega, et personaalne sotsiaalmaks oleks efektiivsem kui praegune süsteem.
Rahvusvaheline reitinguagentuur S&P Global Ratings
tõstis Freedom24 kaubamärki omava Freedom Finance Europe Ltd. pikaajalist krediidireitingut B-tasemelt B+-tasemele.