11 kuu jooksul alates mullu juunist, mil kütusemüüjatele kehtestati tagatised, on riigile vedelkütuseärist laekunud üle 91 miljoni euro rohkem käibemaksu.
"See summa on kaks korda suurem, kui enne seadusemuudatusi arvasime", sõnas maksuameti peadirektori asetäitja Egon Veermäe. Ta lisas, et kindlasti on turul veel üksikuid pettusi, kuid olukord on stabiliseerunud.
Alates möödunud aasta kevadest saavad end Eestis kütusemüüjaks või maaletoojaks registreerida ainult need ettevõtted, kes maksavad riigile tagatiseks vastavalt sada tuhat või miljon eurot. Võimalik on taotleda ka tagatise vähendamist ning enne seadusemuudatust tegutsenud kütusemüüjad pääsevad Riigikohtu otsusega sootuks tagatisnõudest. Põhjus tagatiste kehtestamiseks oli kütuseturul massiliselt levinud maksupettused.
Perioodil 2011.aasta juuni (siis rakendus tagatiste süsteem) kuni 2012. aasta mai on vedelkütuse registreeringut omavad isikud deklareerinud tasumisele kuuluvat käibemaksu kokku summas 155,5 miljonit eurot, aasta varem samal perioodil deklareerisid samad isikud 64 miljonit eurot käibemaksu. Seega kahe perioodi võrdluses on vedelkütuse registreeringut omavate ettevõtete poolt deklareeritud käibemaks suurenenud ligi 92 miljoni euro võrra.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Kütusemüüjatele kehtestatud tagatisnõuded muutsid küll maksupetturite elu raskemaks, kuid uute ja keerulisemate skeemidega on petturid juba tagasi.
Ei ole ju lubatav, et maksude maksmata jätmine on konkurentsieelis, kuna kõik kütuseturu ausad osalised kaotavad sellest, märkis rahanduskomisjoni esimees Taavi Rõivas.
Riigikogu võttis vastu seadusemuudatuse, millega kehtestatakse kütusemüüjatele alates 1. aprillist kohustusliku käibemaksu tagatis.
Loetud päevad enne 1. aprillil jõustuvaid tagatisnõudeid kütusemüüjatele võetakse turult viimast ja nn üheööliblikatest kütusefirmad saadavad potentsiaalsetele klientidele ulmepakkumisi.
Küberründed sagenevad
Viimastel aastatel on pangateenused liikunud hoogsalt digilahenduste suunas. SEB ettevõtete segmendijuhi Maarja-Maria Aljase sõnul kasutab juba pea pool äriklientidest lisaks internetipangale ka mobiilipanka ja erinevaid pangaliideseid.