Maailma suurim tuulegeneraatorite tootja – Taani Vestas Wind Systems – teeb senises keerulises ja kulukas strateegias kannapöörde ning keskendub rohkem allhankijatele, selle asemel, et detailideni kõike ise toota.
Järgmisel aastal prognoositakse tuuleenergeetikas väga keerulist seisu. Sel põhjusel on 28 tehase ja 20 000 töötajaga Vestas äsja teatanud 1400 inimese koondamisest – pooled neist Euroopas ja eelkõige Taanis, kirjutab Taani majandusleht Börsen.
Probleem on selles, et Vestasel on võimekust toota aastas tuulikuid koguvõimsusega üheksa gigavatti, tuleva aastal prognoositakse nõudluse järsku vähenemist ning tootmismahuks kõigest viis gigavatti. Vestase tootmisvõimsused on jõude. Firma uusima tuulegeneraatori V112 tootmiskulud on liiga kõrged.
Mida täpselt müüakse ja mis oleks firma jaoks see "tuum", mis müüki ei läheks, ei võtnud Vestase tegevdirektor Ditlev Engel eile veel kommenteerida.
Vestas on investeerinud miljardeid tehastesse üle maailma, et toota lokaalselt. USA ja Hiina turul, kuhu Vestas jõuliselt on panustanud, on olukord praegu väga keeruline. Hiina turul on konkurents väga terav, USAs teeb ilma odav gaas ning valitsuse taastuvenergeetika strateegia ja toetuste osas valitseb suur ebakindlus. Euroopa viskleb võlakriisis.
Ditlev Engel hoidis liiga kaua kinni oma "fantaasiaplaanist", et Vestase käive kasvab vähem kui kolme aastaga sajale miljardile Taani kroonile (13,4 mld eurot). Samuti nägi plaan ette toota kolm korda rohkem tuulegeneraatoreid kui on tänane reaalsus. Sel põhjusel on firmal tehaseid liiga palju.
Vestasel on tootmisvõimsuste tõttu väga suured püsikulud, kuid ajad on rasked, ütles Nykredit Marketsi analüütik Klaus Kehl. Firma peamine tänavune eesmärk on negatiivne kassavoog plussi saada.
Otsuseks, mida müüa, palju aega ei ole. Ja otsus on raske, et kokkuvõttes kvaliteet ei kannataks.
SEB Enskilda analüütik Daniel Patterson arvab, et kõige hõlpsamalt saaks Vestas müüdud oma tehased Euroopas. See on omamoodi paradoks – üheltpoolt on tootmine Euroopas kallis, teisalt asuvad tehased kesk suhteliselt stabiilset turgu ning klientidele lähedal. Võrdluseks on USA turg väga ebastabiilne ning olukord Hiina turul keeruline, ütles Patterson.
Mis saab edasi? Kui mõni välismaine firma Vestast üles ei osta, võib Vestas olla viie aasta perspektiivis oluliselt väiksem, kuid kasumlikum ettevõtte, mis on suure osa oma tootmisest delegeerinud allhankijatele, säilitades endale vaid kõige olulisimad osad, kirjutas Börsen.
Oluliselt enam tulu loodetakse edaspidi teenustest ja varuosade müügist.
Seotud lood
Maailma suurima tuulikutootja Vestas Wind Systemsi aktsia on languses, kuna spekuleeritakse, et ettevõte võib emiteerida uusi aktsiaid.
Taani tuulikutootja Vestas Wind Systemsi aktsia on täna kukkunud 12,7 protsenti, 26,82 Taani kroonile.
Taani riik ei lähe appi, kui maailma suurim tuuleturbiinide tootja Vestas Wind Systems A/S oma rahaliste kohustustega hätta peaks jääma.
Maailma suurim tuulikutootja Vestas Wind Systems peab strateegilise koostöö kõnelusi Mitsubishi Heavy Industriesega, vahendab Bloomberg.
Telia Digikoristuspäev toimub juba 31. jaanuaril. Meenutame, kuidas viidi sel aastal digikoristust läbi Eesti Kaitseväes, kus IT-süsteemidest ja seadmetest kustutati kokku kümnete terabaitide ulatuses digikeltsa.