Riigikogu põhiseaduskomisjon kuulab ekspertide ettepanekuid erakondade rahastamise süsteemi parandamiseks. Oma vaatenurga avaldas Tartu Ülikooli riigiõiguse professor Ülle Madise.
"Olen lisaks Tartu Ülikooli riigiõiguse professori ametile ka presidendi õigusnõuniku ametis, mistõttu ei ole mul kohane teha konkreetseid ettepanekuid õigusloomeks," selgitas Madise alustuseks ja lisas, et kuna erakonnaõigus ja eriti poliitika rahastamise ja korruptsiooni vältimine on olnud tema teadustegevuse keskmes ning kuivõrd ta on GRECO rahvusvaheline ekspert, siis jagab ta meeleldi teavet teiste riikide lahenduste kohta ning aitab analüüsida välja pakutud lahenduste mõjusid.
"Soovitaksin lahenduste otsimisel eristada kaht eesmärki: 1. erakonna varjatud rahastamise ärahoidmine, seesuguste juhtumite tuvastamine ja süüdlaste karistamine ning 2. poliitilise konkurentsi elavdamine ja võimu ülemäärase kontsentreerumise vältimine," kirjutas Madise riigikogu dokumendiregistris avaldatud kirjas.
Tema sõnul on uute reeglite hindamisel abiks varasemate keelatud rahastamise juhtumite analüüs: täiendavad piirangud on õigustatud, kui need aitaksid varem ilmnenud probleeme ära hoida, kuritarvitusi avastada ja süüdlasi karistada.
"Teisena märgitud eesmärgi saavutamise vahendeid tuleks kaaluda eraldi: kõne alla tulevad valimistel kandidaatide nimekirja esitamise õiguse laiendamine, riigieelarvelise eraldise vähendamine, valimiskuludele ülempiiri seadmine, riigikogus fraktsiooni vahetamise lubamine, erakonna liikmete nõutava arvu vähendamine jmt," loetles Madise.
"Tuginedes GRECO kogemusele tuleb märkida, et erakondade, nende liikmete ja valimistel osalevate kandidaatide tegevuse rahastamine on valdkond, kus kuritarvituste täielik ärahoidmine õigusnormide abil ei ole võimalik, norme ja tavasid saab aga alati parandada," ütles professor Madise, "seejuures on oluline sõltumatu kontrollorgani, ajakirjanduse ja vabakonna aktiivne tegevus üldise poliitilise kultuuri ja eetiliste hoiakute kujundamisel."
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Riigikogu põhiseaduskomisjoni esimees Rait Maruste pöördus spetsialistide poole palvega esitada kuni 5 konkreetset ettepanekut erakondade rahastamise süsteemi võimalike muudatuste ja täienduste kohta. Õiguskantsler Indrek Teder hoiatab oma vastuses rahateema liigse ületähtsustamise eest.
Reformierakonna vastust riigikogu põhiseaduskomisjoni dokumendiarhiivis ei ole. Samuti on üsna napilt vastanud Keskerakond, kel oli lisada vaid klausel Kristlike Demokraatide ettepanekutele.
Riigikontrolör MIhkel Oviir saatis riigikogu põhiseaduskomisjonile seitse ettepanekut, et korrastada erakondade rahaasju ja varjatud rahastamist.
Küberturvalisus peaks olema igaühe igapäevaelu lahutamatu osa. Olenemata sellest, kas oled eraisik, väikeettevõtja või suurfirma juht, mõjutab digitaalne maailm paratamatult kõiki, kes internetis toimetavad. Tele2 ärikliendi erilahenduste ja IT-teenuste juht Janek Jaago selgitab, miks on vähemalt esmane digikaitse hädavajalik igale kasutajale.