Ettevõtja Olari Taali hinnangul on OECD soovitus kehtestada Eestis varamaks õige. Tema hinnangul on õigem maksustada vara ja tarbimist.
„Arvan, et see on täitsa õige. Maksustada tuleb rikas olemist, mitte rikkaks saamist. Ma arvan, et inimestel peab olema stiimul saada rikkaks ja kui nad on rikkaks saanud, siis tuleb rikkus maksustada,” lausus Taal.
Küsimusele, kas varamaksul on ka vastuargumente, vastas Taal, et kindlasti on. „Võimalikest halbadest tuleb alati valida kõige vähem halb. Näiteks astmeline tulumaks või tulumaksu tõus. Ühesõnaga, ma arvan, et õigem on maksustada vara ja tarbimist,” märkis Taal.
Küsimusele, kas varamaks võiks olla alustavale ettevõttele kasulikum, märkis Taal, et eelkõige on see kasulik ühiskonnale. „Edukad on need ühiskonnad, kus valitsejad annavad õigeid sõnumeid ühiskonna liikmetele, ajaloos on niimoodi. Minu jaoks on see õige sõnum, et maksustada tuleb mitte rikkaks saamist, vaid rikkust,” nentis Taal.
OECD paneb Eestile ette kehtestada varamaks, nähes selles Eesti maksusüsteemi kõige valutumat tasakaalustamise võimalust. Varamaksud on Eestis praegu OECD riikidest kõige madalamad. Äripäeva hinnangul on varamaksul tulumaksu ees mõni oluline eelis, mistõttu võiks algatada diskussiooni tulumaksu varamaksuga asendamise üle.
Seotud lood
Varamaksul on tulumaksu ees mõni oluline eelis, mistõttu peab Äripäev mõttekaks algatada diskussioon tulumaksu asendamise üle varamaksuga.
Ettevõtja Jüri Mõisa hinnangul ei ole tulumaksu asendamine varamaksuga jätkusuutlik.
Varamaksul on nii häid kui halbu külgi, kuid hetkel ei sobi Eestil asendada sellega täielikult tulumaksu, leiab Norra kõrgema kommertskooli (NHH) doktorant ja endine kõrge maksuametnik Dmitri Jegorov.
Ettevõtte müügihinna kujunemine on keerukas protsess, kus müüja teeb elus sageli ainukordse tehingu ja emotsionaalne faktor võib olla üsna suur. Paraku seda komponenti hinnastamise juures kasutada ei saa, tõdesid PwC Estonia tehingute nõustamise juhtivkonsultandid Allar Karu ja Sass Karemäe.