Arvamusküsitluste järgi moodustavad Leedu järgmise valitsuse sel pühapäeval ning kahe nädala pärast toimuva teise valimisvooru järel sotsiaaldemokraadid ja tööpartei. Praeguse peaministri Andrius Kubiliuse partei on populaarsuselt alles kolmandal kohal.
Erilisi muutusi Leedu poliitilises kursis siiski ei prognoosita – kui midagi esile tõstetakse, siis euroga liitumise sihi nihkumist.
"Vasakkallakuga parteide lubadused pensionitõusust ja nii edasi kuuluvad fantaasia valdkonda ja võib ära unustada," kommenteeris agentuurile Bloomberg Danske Banki ökonomist Violeta Klyviene. "Laenukulude kasv mõjuks poliitikutele kohe külma duššina, sundides neid eelarvedistsipliinist kinni pidama."
Suurima toetusega sotsiaaldemokraatide partei plaanib euroga liitumise aasta võrra edasi lükata, 2015. aastasse, ning on lubanud luua töökohti ja alandada makse kõige madalama sissetulekuga inimestel. Tööpartei tahab miinimumpalga tõsta praeguselt 800 litilt (232 eurolt) 1509 litile (437 eurole) kuus ning alandada toiduainete käibemaksu.
Sotsiaaldemokraatide juht Algirdas Butkevicius on lubanud riigi rahanduse korras hoida, ajal, mil Leedu valmistub tuleva aasta keskpaigast esmakordselt Euroopa Liidu eesistujariigi rolli võtma.
Leedu praegune valitsus, mis aastail 2009–10 kärpis kulusid ja tõstis makse 12% ulatuses SKPst – ajal, mil riigi majandus oli ELi ühes suurimas languses – on sihiks seadnud eelarvedefitsiidi kärpimise tänavu 3%-le SKPst. Aastal 2009 oli defitsiit 9,4%.
See suund on aidanud taastada turgude usaldust – 2022. aastal lunastamisele tuleva Leedu riigi võlakirja tootlus oli eile Bloombergi andmeil 3,615% ning riigi võimaliku maksejõuetuse vastu kindlustamise hind 162 baaspunkti (võrreldes 845 baaspunktiga veebruaris 2009).
Töötuse määr on 2010. aasta teise kvartali 18,3 protsendilt alanenud 13%-le tööealisest elanikkonnast, mis on jätkuvalt kõrge tase. Rängad kasinusmeetmed on Leedust teinud suurimate sotsiaalsete lõhedega ELi riigi, kus vaesusriskis inimeste osakaal rahvastikust on Eurostati andmeil ELi suurim. See on ajendanud paljusid emigreeruma – Leedu elanike arv langes tänavu alla kolme miljoni piiri. Võrdluseks elas riigis 1990. aastal 3,7 miljonit inimest.
Kriis ja kriisi ajal rakendatud kasinusmeetmed kärpisid Leedu SKPd pea veerandi võrra. Tänavu prognoositakse Leedu majanduses 2,5% ja tuleval aastal 3% suurust kasvu.
Üheaegselt valimistega toimub ka Leedus ka referendum uue tuumajaama rajamise üle. Referendumi tulemus ei ole siduv.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Leedu algatas Gazpromi vastu Stockholmi kohtus kohtuasja viie miljardi liti ehk 1,45 miljardi euro ulatuses, nõudes tagasi alates 2004. aastast ülemakstud maagaasi eest.
Esialgsete tulemuste järgi kogus Leedus parlamendivalimistel enim hääli opositsioonis tegutsev Tööpartei. Baltika nõukogu liikme Valdo Kalmu sõnul on see pööre veidi vasakule, kuid kui palju, see oleneb moodustatavast koalitsioonist.
Esialgsete tulemuste järgi kogus Leedus parlamendivalimistel enim hääli opositsioonis tegutsev Tööpartei.
Reitinguagentuur S&P kinnitas täna Leedu reitingu tasemel BBB stabiilse väljavaatega, märkides positiivsena valitsuse tasakaalukat eelarvepoliitikat.
Viimase kümnendi jooksul on tubakasektori muutused olnud üsna dramaatilised. „Mis tähendab, et järgmise 10-15 aasta jooksul kaovad sigaretid ja need asendatakse teaduspõhiste alternatiividega neile, kes otsustavad suitsetamisega jätkata,“ ütles Philip Morrise välissuhete juht Kai Tammist. Sama moodi on muutunud ootused personalile, otsustavaks on saanud õigete hoiakute evimine.