Eesti üks juhtivaid metallmööbli ja -komponentide valmistajaid Jalax AS juhatuse liige Peeter–Aleksander Allik ei usu, kui et EASilt toetust saav ettevõte alustab projekti enne raha laekumist.
„Me oleme saanud EAS’lt tuge küll, aga keegi ei ole meiega ühendust võtnud ega midagi küsinud. Meil peaks kõik korras olema,“ kommenteeris Allik.
Allik lisas, et tema mäletab, enne toetuse saamist oli palju juttu sellest ja EAS rõhutas, et projekti ei tohi olla alustatud enne, kui on taotlus esitatud.
Sammuti neil käis rahvusvaheline audiitor ühe projekti raames ning tehti audit enne kui projekti esitamist, siis oli kõik korras. Allik ei osanud kommenteerida, kas see on siis EAS’i või ettevõtte tegemata töö. „Kui EAS’il on konkreetsed reeglid, mille alusel antakse, siis ma pigem arvan, et tegu on mingite reeglite täpsustamises. Ma ei usu, et kui EAS ütleb, et ma ei saa raha anda alanud projekti peale, siis ettevõtte ikkagi alustab,“ märkis ta.
Alliku hinnangul on see keeruline, kui keegi tuleks küsima neilt raha tagasi. „Kui midagi oleks reeglite vastu, siis oleks seda juba toetuse andmise ajal öeldud,“ lausus Allik.
58 Eesti ettevõtet võivad olla sunnitud tagastama enam kui kümme miljonit eurot toetusi EASile, kuna raha jagamisel rikuti reegleid.
Jalax on saanud aastatel 2005-2010 EAS'i toetust üheksa projekti jaoks.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Chemi-Pharm AS arendusdirektor Allan Ariase sõnul võib EASi määrust erinevalt tõlgendada nii EAS ametnike kui ka ettevõtjate poolt.
EASi juhatuse liikme Krõõt Kilveti kinnitusel üritavad nad vältida firmadelt toetuste tagasi küsimist. Nimekirja, kes peavad toetuse tagasi maksma, tema sõnul pole.
EASi nõukogu vaatab täna veel kord üle 21 projekti, mille puhul kerkis riigiabi ergutava mõju puudumise kahtlus. EASi värske juhatuse esimees Raul Parusk märkis, et luubi all on iga projekt eraldi.
Üle 60 Eesti ettevõtte võivad olla sunnitud tagastama enam kui 10 mln eurot toetusi EASile, kuna raha jagamisel rikuti reegleid.
Kuidas töötab Tehnopoli tehisarukiirendi, millist tuge idufirmad sealt saavad ja millised ettevõtted on oodatud osalema, sellest räägitakse värskes Äripäeva raadio saates.