Autorollo Swedbankist saadud KredExi käendusega laenuga tegeles ka Rain Rosimannus, ütles Autorollo tollane juhatuse liige Tiit Pohl.
Pohl asutas 1997. aastal osaühingu Autorollo, mille müüs 2008. aastal Väino Pentuse firmale Naitsirk. Pärast tehingut kustutati äriregistrist Tiit Pohla asutatud Autorollo ja Pentuse firma Naitsirk nimi muudeti Autorolloks.
2008. aastal võttis Pentusele kuuluv Autorollo Swedbankist 9 miljonit krooni laenu, seda laenu käendas riiklik sihtasutus KredEx. Laenuga tegeles Pohla sõnul Rain Rosimannus. “Tema tahtis laenu saada Nordea pangast, et Autorollot ära osta. Tol hetkel oli Nordea pangast kõige rohkem liisinguid ja Nordea pank ei andnud seda laenu,” rääkis Pohl, kelle sõnul nõustas Rain Rosimannus Väino Pentust temalt firma ostmisel.
Pohl ütles, et aktiivsemalt sekkusid Keit Pentus-Rosimannus ja Rain Rosimannus Autorollo tegevusse pärast seda, kui firma oli juba upakil. “Sel hetkel andsid nad korraldusi, kuidas neid varasid kantida ja kuidas kõiki petta. Isegi ju selline käsk anti Sillamaale (Autorollo juhatuse liige Janos Sillamaa – toim), et ta helistaks klientidele ja ütleks, et Swedbanki arvele raha ei kantaks ja kantaks kõik SEB arvele. Sest laen oli võetud Swedbankist ja pank oleks saanud raha kinni hoida. Advokaat võetigi selleks, et võimalikult palju oma tasku päästa.”
Äripäev on alates novembri lõpust saatnud Autorollos toimunuga seoses korduvalt küsimusi ka Rain Rosimannusele. Kuni eilseni süüdistas Rosimannus Äripäeva laimukampaanias osalemises ning väljamõeldud lugude kirjutamises. Eile aga oli Rosimannus nõus konkreetsemalt ja sisulisemalt vastama. Näiteks tunnistas ta, et käis Autorollo laenu teemal panga esindajaga kohtumas.
“Olin abikaasa isa palvel kaasas tema esimesel kohtumisel Swedbanki esindajaga. Laenuvõtmise võimekuse hindamise ja laenuandmisega tegeles Swedbank,” ütles Rosimannus. Mis puudutab KredExi käendust, siis seda ta ei mäleta. “Ma ei mäleta mingist KredExi käendusest midagi,” kinnitas ta.
Rosimannus kinnitas, et Autorollo tegevust ei ole ta juhtinud. “Mina ei ole teinud ja ma pole saanudki teha äriühingu käekäiku mõjutavaid otsuseid. Olen 2010 aprillis abikaasa isa palvel leidnud ettevõttele nõustaja ja aidanud ettevõtte juhatuse teise liikmega omavahel kontakte ja infot vahetada,” lausus ta.
2010. aasta kevadel Autorollo omanikuks saanud advokaat Siim Roode ütles, et Swedbank andis Väino Pentusele kuulunud OÜ-le Naitsirk laenu OÜ Autorollo osaluse omandamiseks juhatuse liikmelt Tiit Pohlalt. „Pank seadis Autorollo vara kommertspandiga koormamise ja hilisema laenusaajaga ühinemise laenulepingu tingimuseks,” märkis Roode. Ühinemise tulemusel muutus see laen omandatava ühingu laenuks.
Roode sõnul analüüsisid seda tehingut nii pank kui KredEx. „Seega, pank pidi aru saama ja ette nägema, et transpordiettevõte ei ole võimeline iseenda osaluse omandamiseks võetud laenu teenindama. Eraldi küsimus on see, et minu tellitud hindamise kohaselt oli osaluse väärtus 6,1, mitte 11 miljonit,” märkis Roode ja lisas, et Swedbank mõistis hiljem oma eksimust ja vastutust ning ei olnud ka seetõttu pankrotimenetluses võlgniku suhtes vaenulik.
Autor: Piret Reiljan, Kadri Jakobson, Aivar Hundimägi, Koit Brinkmann
Seotud lood
Selleks, et Keit Pentus-Rosimannuse isa Väino Pentus saaks skandaalsest veofirmast Autorollo äripartneri väljaostmiseks pangalaenule riikliku garantii, kasutati ära ka tütre nime ja ameti nimetamist taotluses KredExile, kirjutab Postimees.
Autorollo võlausaldaja, OÜ Port One omanik Teet Järvekülg selgitas Äripäeva sõsarlehele Delovõje Vedomosti, et Autorollo tühjendati tema silme all ning tallegi pakuti võimalust selles osaleda.
Autorollo pankroti kohtulik arutelu venib kostjate taktika tõttu, mis nõuab hagejalt menetluskulude katteks rahalist tagatist.
Poliitpere Pentuse-Rosimannuse advokaatide vastuseisule vaatamata otsustas Harju maakohus välja nõuda Autorollo pankrotiprotsessiga kaudselt seotud isikute pangakontode väljavõtted.
Telia Digikoristuspäev toimub juba 31. jaanuaril. Meenutame, kuidas viidi sel aastal digikoristust läbi Eesti Kaitseväes, kus IT-süsteemidest ja seadmetest kustutati kokku kümnete terabaitide ulatuses digikeltsa.