Praegu USAs ja maailmas suuri tegusid tegeva idufirma Pipedrive ühe asutaja Ragnar Sassi sõnul kaasas tema esimene idufirma raha liiga vara.
Sass sai esimesed ristsed idufirmade maailmas 2007. aastal. Koeraarmastajana märkas ta, et lemmikloomadele ja nende omanikele pole eraldi portaali, mille järel sündis Uniteddogs. Kiiresti kasvanud, kuid hiljem mitmete tegurite koosmõjul tegevuse lõpetanud firmast sai praegu Pipedrive'is töötav ning Garage48 vedav Sass hulga väärt kogemusi. Vahel peabki ebaõnnestuma, et luua õiged eeldused edukaks saamisel.
Meie kohtumise keskseks teemaks kujunes raha kaasamine firmasse, mis on iga idufirma elus murdelise tähtsusega. "Kui teed idufirma ja kaasad riskikapitali, siis sel hetkel muutub firma täielikult. Me ei teadnud seda. Me tahtsime raha kaasata ja meile anti seda," rääkis Sass Uniteddogsi lugu ja lisas, et tegelikult oli tal sellest väga kahju.
"Keegi meist ei teadnud tol hetkel, mida riskikapital üleüldse tähendab. Aga tekkis mõte, et tõstame nüüd raha, omamata vähegi aimu, mida see endast kujutab," nentis Sass fakti, mis tema sõnul oli nende esimene viga. Tol hetkel oli ka riskikapital Eestis roheline ning mõlemal pool lauda oldi põhimõtteliselt sama targad.
Kuidas hinnata Eestis saavutatud edu välisturule pürgimiseks, millal kaasata ideele investor ning miks suunduda USA turule, loe pikemalt tänasest Äripäevast.
Autor: Fredy-Edwin Esse, California, Rivo Sarapik
Seotud lood
Müügijuhtimistarkvara arendav Pipedrive pühib kevadeks Eesti tolmu jalgelt ja kolib USAsse.
Ettevõtte müügihinna kujunemine on keerukas protsess, kus müüja teeb elus sageli ainukordse tehingu ja emotsionaalne faktor võib olla üsna suur. Paraku seda komponenti hinnastamise juures kasutada ei saa, tõdesid PwC Estonia tehingute nõustamise juhtivkonsultandid Allar Karu ja Sass Karemäe.