Investor Toomase portfelli kuuluvatest ettevõtetest on enamus avaldanud oma värsked kvartalitulemused. Vaatame, kuidas neil on läinud ning kuidas need aktsiad on jooksvalt turu poolt hiinastatud.
Portfelli suurima positsiooni Apranga aktsia hinna-kasumi suhe on 12,9 ja dividenditootlus 6,3%. Ettevõtte kasum aktsia kohta püsis paigal, kuid käive kasvas 10%.
Microsofti aktsia, mis oli kuu aja jooksul aktsialiikumise poolest ainsana tõeliselt positiivne üllataja, kvartalikasum aktsia kohta kasvas 20% ja käive 18%. Aktsia on pigem madalalt hinnatud - P/E 12,2, dividenditootlus võiks muidugi kõrgem olla (2,8%).
Royal Vopak on meil viimasel ajal olnud negatiivse liikumisega. Maailma suurim kemikaalide ja vedelkütuse ladustaja ei ole veel värskeid kvartalinumbreid avaldanud. Aktsia P/E on 17,7 ja dividenditootlus 2%. Juba aasta algul käis ettevõtte aktsiasoovituse kallal üks analüüsimaja nimega UBS, kes teatas, et Vopak on langenud iseenda edu ohvriks. Nad põhjendasid aktsia müügisoovitust, et mahutiäri on küll fundamentaalselt atraktiivne äri, kuid see edu on nüüd muutnud probleemiks, kuna sektorisse investeeringud on oluliselt kasvanud, mis võib viia madalamate tootlusteni.
Tallinkilt ei ole kah veel uute kvartalinumbritega välja tulnud, küll aga tegi dividendi maksmise ettepaneku, millega Toomas on rahul. Aktsia P/E on 12,1 ja dividenditootlus soliidne 5%.
ABB, kus reedel teatas juhatuse esimees ootamatult isiklikel põhjustel ettevõttest lahkumisest, aktsia on pigem kallipoolne (P/E 19,5), dividenditootlus on rahuldav 3,1%. Ettvõtte kvartalikasum vähenes 4%, kuid käive kasvas 9%.
Briti luksuskaupade tootja Burberry ei ole veel värskete tulemustega esinenud. Aktsia P/E on 25,9 ja dividenditootlus 1,9%.
Peruus vaske kaevandava Southern Copperi tulemused on halvenenud, mis ei ole ka üllatav, arvestades vase hinnalangust. Ettevõtte kasum vähenes 19% ja käive 10%. Aktsia P/E on 14,2 ja dividenditootlus 2,4%. See aktsia on suurima poliitilise riskiga. Seal investoriks olemise ajal mäletame aasta pikkust streiki Peruu kaevanduses, kus ettevõte suurt midagi ei kaevandanud, kuid pakkus oluliselt paremat dividenditootlust. Õnneks ei ole Toomas sees maailma paljutõotavamas vasekaevandusprojektis Mongoolias, kus kõik on veninud, riik infrastruktuuri loomisega ei ole kiirustanud ja kui kaevandus on valmis, siis leitakse, et ikka riigi osalus on projektis liiga madal.
Kunagine superstaar Apple ei ole suhtarvudelt kallis, kuid sära on tuhmunud. Ettevõttelt oodatakse odavamat iPhone. Ettevõttel on tõsiseid probleeme Aasia telekommunikatsioonioperaatoritesse telefonide müügile saamisega - vaid iga kümnes operaator pakub klientidele iPhone, kuna ettevõtte müügitingimused eriti minimaalse müügikoguse juures on suhteliselt jõhkrad ning konkurendid teevad samuti head tööd. Ettevõtte kasum vähenes 18%, kuid ta on jätkuvalt väga kasumlik ja käive kasvas 11%. Aktsia P/E on 10,9 ja dividenditootlus 2,7%.
Olympic EG, kes müüs ära kulla, käive kasvas 3,4%, kuid kasum vähenes 9,8%.
Poola vasemaagikaevandaja KGHM avaldab kvartalitulemused 15. mail. Analüütikud ootavad puhaskasumi 23% vähenemist, kuid 9% käibekasvu. Aktsia on odav P/E 6,2 ning dividenditootlus on hiiglaslikud 11,6%. Iseasi, kui suurt dividendi on seekord oodata.
Soome ehitustehnika rendifirma Cramo I kvartali tulemus oli paras loodusõnnetus. Puhaskasum aktsia kohta kukkus 77% ja käive vähenes 7%. Mai alguses laekus kontole dividend, mistõttu on veel üks põhjus vähem aktsiat hoida. Suhtarvude poolelt ei ole midagi ette heita - P/E 12,2, dividenditootlus 3,8%, küll aga paneb muretsema üha laiali valguv Euroopa masu.
Ka kütusekompanii Apache'i kvartalitulemused halvenesid. Puhaskasum vähenes 33% ja käive 10%. Jällegi, P/E poolest ei ole aktsia kallilt hinnatud - 9,7, kuid 1% dividenditootlus on küll sektori sees nadi. Ettevõte on pikka aega olnud ostmas ettevõtteid ja varasid, kuid nüüd on muutnud kurssi ja on tulnud varade müügipoolele, et osta aktsiaid tagasi.
Nüüd portfellist endast. Aprill oli Toomase portfellile väga vilets kuu. Kuu ajaga kukkus portfelli väärtus 2,3%, 200 462 eurole. Vähe lohutab see, et mai alguses laekusid paari ettevõtet aktsiatelt dividendid, mis siin veel ei kajastu. Aktsiate osakaal oli 61%, ülejäänud lebas arvelduskontol. Kuu aja sees võib olla rahul ainult ühe aktsia liikumisega, milleks oli pikka aega vaikelu elanud Microsoft. Suure kukkumise tegid Royal Vopak, Southern Copper ja Olympic EG.
Seotud lood
LHV Panga analüütik Joonas Joost ütles täna avaldatud Tallinki tulemuste kohta, et suuri negatiivseid üllatusi ei olnud.
Tänasel AS Tallink Grupi aktsionäride koosolekul kinnitati puhaskasumi jaotamine ning dividendi maksmine.
Aleksandr Kostin ja Sergei Astafjev, Placet Group OÜ (
laen.ee,
smsraha.ee) asutajad, on võtnud endale sihiks arendada ja edendada Eesti jalgpalli ja futsali ehk saalijalgpalli nii Tallinnas kui ka Ida-Virumaal. Nende juhitav MTÜ PG Sport on tuntud oma pühendumuse ja panuse poolest Eesti spordi edendamises, pakkudes uusi võimalusi noortele talentidele ja aidates kaasa spordi kultuuri arengule.