Äripäeva Investor Toomas võttis portfellis ette suurema kevadkoristuse, müües osalused mitmes tuntud börsifirmas.
Müüsime kasumi saamiseks Apache'i ja Cramo aktsiad, võtsime ABB aktsia müügiootele ehk tõsisema jälgimise alla ning ostsime Jaapani indeksiaktsiat, kui võtta kokku ühe lausega tänased toimingud.
Tulime välja Apache'i aktsiast. Naftaturul puuduvad märgid, et nõudlus lähiajal oluliselt kasvaks, kui kütuseturg on väga hästi varustatud. Ei usu, et Süürias toimuv võiks eskaleeruda millekski, mis viskaks nafta hinda üles. Apache'i aktsia on oma 1%se dividenditootlusega tõeliselt ebaatraktiivne. See samm ei tähenda, et Toomas ei ole huvitatud kütusekompaniide aktsiatest, kuid me ei pea nendes kogu aeg olema ning eelistaks siis parema dividenditootlusega valikut. 67 Apache'i aktsia soetushind on eurodes 43,19. Saime aktsiad müüdud hinnaga 81,21 dollarit tükist. Komisjonitasu on 18,09 dollarit.
Müüsime maha Cramo aktsiad. Kuigi see ettevõte on ratsutanud Rootsi kinnisvarabuumi najal, võivad ka seal head ajad mööduda. Saksamaalgi on märke, et euroala lõunaosariikide kriis koputab uksele. Soome majandus on languses. Ettevõte laienes lähiminevikus liiga kiiresti, kuid teda tabas erakordselt ebasoodne konjuktuur Euroopa Liidus. Ehitustehnika rendiäri on nüüd viimane koht, kus olla, kui inimeste kindlustunne langeb, tööpuudus kasvab ning autode müük künnab mitmekümne aasta madalamaid tasemeid. Euroala otsustajad on jätkuvalt liigvaimustuses kärpimisest ning riikide päästmise eksperimentidest, mis ähvardab saata euroala oma paindumatu valuuta ülesehituse tõttu suurde depressiooni. 500 Cramo aktsiat soetasime hinnaga 8,18 eurot. Müüdud said need 9,96 euroga tükist ning vahepeal on ka laekunud dividenditulu. Tehingutasu oli 14,06 eurot.
Võtame ABB aktsia tõsisema vaatluse alla, kus olulise hinnalanguse korral kiiresti end välja müüa. Ei ole ikka päris tavapärane, et ettevõtte juht lahkub isiklikel põhjustel ettevõttest ning siis teeb seda lühikese aja pärast ka tehnoloogiajuht. Mis tegelikult ettevõttes toimus ja toimub, ei ole teada. Sellised lahkumised tekitavad küsimusi, et ehk on seal firmas midagi valesti, millest investorid ei saa veel aru.
Ostsime Jaapani indeksiaktsiat sümboliga EWJ. Ajal, mil euroala majandus käib alla, tegi Jaapani majandus annualiseeritult I kvartalis 3,5% kasvu, mis ületas isegi USA 2,5%st majanduskasvu. Analüütikud ootasid Jaapanile 2,7% majanduskasvu. Kas just Abenomics töötab, on vara öelda, kuid mingisuguse elevuse on see inimeste ja ettevõtete seas loonud. G7 andis heakskiidu Jaapani inflatsioonipoliitikale, mis kõrvalefektina võib tähendada jeeni nõrgenemist, mis ei ole otseselt eesmärk, kuid eksportööridele meeldiv kõrvalmõju. Jaapani indeksifondi 300 osakut tulid USAs kätte hinnaga 11,97 dollarit tükist. Tehingu komisjonitasu on 18,09 dollarit.
Värske Bloombergi institutsionaalsete investorite küsitlus näitas, et investorite soosingus on USA ja Jaapani aktsiad. Jaapan, mis on olnud küsitluses pikka aega koht, kus mitte olla, tuli 14. mai küsitluses USA järel teisele kohale, kus aktsiates olla. Hiina ja Euroopa Liit langesid ebasoosingusse. Enam kui kolm küsitletut igast viiest prognoosisid kuue kuu perspektiivis Jaapani aktsiaturule tõusu, vaid 16% prognoosisid langust. Ligi pooled küsitletud leidsid, et Jaapani majandus paraneb. Ehk nagu näha, on rahvusvaheliste investorite meelestatuses toimunud suur muutus Jaapani kasuks. Nõrgem jeen võib oluliselt kasvatada Jaapani eksportööride kasumeid. Jaapani aktsiaturg on raamatupidamisväärtuse suhtes aktsia hindadesse odav, kuid hinna-kasumi suhtarvult jätkuvalt kallis.
Investor Toomas on Äripäeva välja mõeldud tegelane, kelle käsutusse anti 2002. aasta alguses investeerimiseks miljon krooni reaalset raha. Tema eest teevad otsuseid börsitoimetuse ajakirjanikud.
Seotud lood
Äripäeva väljamõeldud tegelane investor Toomas, kes investeerib reaalset raha, ostis täna juurde 250 USA börsil kaubeldavat Jaapani indeksiaktsiat EWJ.
“Meie naaber on agresiivsem, karta ei tule”
Peaminister Kristen Michal sõnastab 2025. aastaks Eestile kolm eesmärki, mille eest lubab seista: aasta lõpuks on Eesti kaitse hästi kindlustatud, majandus on konkurentsivõimelisem ja bürokraatiavabam ning kasvab, ühiskondlik debatt on lugupidav ja arukas.