Kolmapäeval Brüsselis toimunud Euroopa Liidu riigipeade ja valitsusjuhtide kohtumisel rõhutas peaminister Andrus Ansip vajadust arendada kohalikke energiaallikaid ning jätkata Euroopa energiavarustuse mitmekesistamist.
Euroopa Komisjon oli kohtumiseks ette valmistanud analüüsi Euroopa Liidu energeetikaalaste probleemide kohta, keskendudes eelkõige liidu konkurentsivõime ja kõrgete energiahindade küsimustele.
Dokument osutab üha kasvavale lõhele Euroopa Liidu ja ülejäänud maailma konkurentsivõimes, samuti suurenevale Euroopa sõltuvusele energia impordist.
Peaminister Ansip rõhutas oma sõnavõtus, et nende probleemide lahendamiseks on vaja rohkem ära kasutada kohalikes energiaallikates leiduvat potentsiaali, seal hulgas mittetavapäraseid energiaallikaid (näiteks põlevkiviõli) ja taastuvenergiat, vahendas valitsuse pressitalitus.
„Kohalike energiaallikate laialdasem kasutuselevõtt aitab vähendada impordisõltuvust ning stimuleerida majanduskasvu,“ ütles Ansip. „See tähendab suuremat majanduslikku kasu.“
Arvestamist tööhõive, innovatsiooni ning teiste majanduskasvu tingimustega rõhutas peaminister Ansip ka seoses kliimapoliitika tulevikuga.
„Euroopa Liit peab kinni pidama püstitatud kliimapoliitika eesmärkidest,“ ütles Ansip „kuid samal ajal ei tohi nende täitmine ohustada majanduskasvu, tööhõivet ja innovatsiooni.“
Veel ühe olulise eesmärgina tõi peaminister Ansip oma sõnavõtus välja energia siseturu lõpliku väljaehitamise ning võrkude vaheliste ühenduste loomise, mis kaotaks nn energiasaared Euroopa Liidus.
„Täiesti lõimunud energiaturg tagab meile energeetilise sõltumatuse ja varustuskindluse ning annab turvatunde investoritele,“ ütles Ansip.
Euroopa Liidu liidrid kinnitasid uuesti eesmärki kujundada energia siseturg välja 2014. aastaks ning kaotada 2015. aastaks sellised „energiasaared“, nagu seda on olnud Balti riigid.
Autor: 1321-aripaev
Seotud lood
Peaminister Andrus Ansip avaldas täna pärast kohtumist Euroopa Komisjoni presidendi Jose Manuel Barrosoga lootust, et ELi kütuse kvaliteedi direktiivi rakendusakt saab olema Eesti põlevkivi sõbralik.
Eesti ja Soome vägikaikavedu LNG-terminali asukoha üle ning pikalt vinduv Leedu tuumajaama projekt on lähinäited, mis ilmestavad Euroopa ühtse energiaturu sünniraskusi.
Peaminister Andrus Ansip kohtub neljapäeval Euroopa Komisjoni presidendi Jose Manuel Barrosoga, et arutada eelkõige Eestis toodetava põlevkiviõli väljavaateid Euroopas turgu leida.
Föderaalreservi kolmapäevane pressikonverents valmistas investoritele üllatuse ning kulla hind sööstis järsult alla. Kas kujunemas on hea ostukoht?