Maksuameti peadirektori KT Egon Veermäe sõnul hakkas uus petuskeem levima kütuseäris eelmise aasta lõpus.
Skeem näeb Veermäe sõnul välja selline:
1. aktsiisilao siseselt langetati kütuse hinda müües kütust läbi erinevate varifirmade. Petturid kasutavad ära seda, et aktsiisilaos tehingute tegemisel ei pea ettevõtte omama majandustegevuse registreeringut. Markantse näitena võib tuua juhtumeid, kus kütust müüb aktsiisilaos ka mittetulundusühing. Loomulikult on juriidiliselt kõik korrektne – on olemas arved ja raha on tasutud ülekandega. Varifirmade juhid on üldjuhtudel isikud, kes ei tea tehingutest midagi, ning ei oska loogiliselt põhjendada, miks toimub hinna müük alla omahinna.
2. lisaks kütusetehingutele soetatakse varifirmade kaudu muud kaupa, mida müüakse ühendusesiseselt valdavalt varifirmade tunnustega Läti, Leedu äriühingutele. Varifirmade arvete alusel tekitab äriühing endale soetamisel tasumisele kuuluva käibemaksu, millega optimeeritakse kütuselt tasumisele kuuluv käibemaks pea olematuks. Seega kütuse müügil tasumisele kuuluv käibemaks sisuliselt kaob, mis annab võimaluse müüa kütust oluliselt odavamalt kui ausal ettevõttel.
Levinumad kaubaartiklid, mille fiktiivse soetusega optimeeritakse tasumisele kuuluvat käibemaksu, on erinevate vääris- ja värviliste metallide hulgimüük, suhkru, kakao ja maiustuste hulgimüük, millele on lisandunud erinevad väetised, vinnutatud liha ja muud värvikad kaubad. Võib öelda, et kaup ei ole siin oluline, vaid oluline on selline ärimudel. See lihtsalt näitab, et tänane käibemaksusüsteem on pettustele atraktiivne.
Taolised skeemid on väga konspiratiivsed ja nende pettuste tõendamine võtab aega. Kui pettuse saab toime panna mõne minutiga – kirjutada arved, kanda raha läbi riiulifirmade – siis tõendamisel tuleb tuvastada tegelikud isikud pettuse taga ning näidata ära nende reaalne seos ja roll pettustes. Õigusriigis on isiku süüdimõistmiseks vajalikud tõendid. Oleme analüüsinud maksusüütegude menetlemise pikkust ja näeme, et kriminaalmenetluse alustamisest süüdimõistva kohtuotsuseni läheb aega ligikaudu 4 aastat.
Käibemaksupettused kütusesektoris ei ole kütusesektori probleem, vaid probleem on käibemaksusüsteemis tervikuna – analoogseid pettuseid on mitmetes teisteski sektorites. Probleemi olemus on käibemaksu kogumise mehhanismis ja seetõttu oleme algatanud diskussiooni tänase käibemaksusüsteemi reformimise vajaduse üle. Kontseptuaalse lahendusena oleme pakkunud välja selle, et käibemaksu kogumine toimuks tulevikus riigi poolt, mis välistab maksuraha varastamise ja tagab ausa ettevõtluskeskkonna – ettevõtte kannab raha käibemaksukontole maksuhalduri juures, mis välistab varifirmade kaudu raha välja petmise.
Loomulikult nõuab kogu süsteemi muutmine aega ja põhjalikumat arutelu, seega kiirema lahendusena näeme järgmiseid võimalusi:
1. kehtestada täiendavad reeglid isikute registreerimisele käibemaksukohustuslaste registrisse
2. laiendada tagatiste mehhanismi
3. piirata käibemaksu tagastamiste arvu.“
Seotud lood
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.