Tänavavalgustuse väljavahetamise projekt peaks järgmise aasta detsembriks tooma uued LED-lambid Keila, Haapsalu, Jõhvi, Kuressaare, Paide, Valga ja Võru tänavatele.
See tähendab vajadust osta korraga üle 11 000 lambi, mis on Eesti mõistes väga suur tellimus.
Samas on tänavavalgustuse väljavahetamise ajagraafik väga pingeline, sest CO2 kvoodiraha eest teoks saava projekti müügitingimustes on kirjas, et tööd peavad lõppema järgmisel aastal.
"Ajagraafik on pingeline," tunnistas KIKi energeetika-ala juhtivkoordinaator Siim Umbleja. "Ehitustöödega tahame alustada hiljemalt 2014. kevadel, et tööd aasta lõpuks valmis saaks."
Ähvardav kohtuasi.
Projekti teise etapi ehk projekteerimishanke võitis K-Projekt, kelle pakkumus oli 483 913 eurot, mis jääb umbes 6600 euroga alla hankelepingu eeldatavale hinnale. Kuigi ühispakkujad ÅF-Consulting ja EA RENG vaidlustasid esialgse tulemuse, otsustas vaidlustuskomisjon tulemuse jätta jõusse.
"Lepingu saame sõlmida mõne nädala pärast," ütles Umbleja ja lisas, et seda muidugi juhul, kui vaidlustaja ei kavatse komisjoni otsust kohtusse kaevata. "Kui projekteerimise esimene etapp on valmis, siis saab projekteerimisfirma esitada arve linnale, kellega sõlmib lepingu," lisas ta.
Umbleja sõnul teeb kõigile seitsmele linnale projekti üks ettevõte, kelle ülesanne on ka ehitushanke jaoks eelnõu ette valmistada. Tema sõnul peaks ühe projekteerija mitmes linnas kasutatav kavand oluliselt kulusid vähendama.
Võidujooks ajaga.
Geodeetilisteks uuringuteks sõlmis KIK juuni alguses lepingu Rakendusgeodeesia ja Ehitusgeoloogia Inseneribürooga. Seitsmes linnas tehtavate töödega seotud lepingute kogumaksumus on veidi üle 158 000 euro ning lõpptähtajaks on 25. august.
Umbleja sõnul hangitakse lambid, mastid ja mõned tehnilised vidinad ehitustöödest eraldi, eesmärgiks on suure koguse tellimuse esitamisega võita aega ja raha. "Korraga on vaja osta üle 11 000 lambi, mis on Euroopa mastaabis väga suur kogus," täpsustas Umbleja. "Tehased ei pruugi olla valmis tarnimagi nii kiiresti nii suurt kogust."
Vastavalt lepingule jääb koguprojekti hind konfidentsiaalseks, kuid hinnanguliselt võib see olla 15-16 miljonit eurot. Sellist suurusjärku mainis tänavu veebruaris ka Keila abilinnapea Timo Suslov. Seega võib eeldada, et ehitustöödeks jääb tänavavalgustuse projekti eelarvest alles umbes 95%.
Eesti mõistes suur kogus.
LED-lahenduste pakkuja ja LED-valgustuse müüja LedNeti juhatuse liikme Riho Kalluse hinnangul oleksid nemad tingimuste sobivuse korral valmis hankes osalema. "See 11 000 lampi on suur kogus Eesti mõistes, aga meil on ka koostööpartnerid," ütles Kallus. "Sellise koguse puhul on tarned umbes 2-3 kuud kindlasti."
Nõuete sobivuse korral osaleks hankes kindlasti ka LED-tänavavalgustust vahendav Tartumaa firma Leidi Consult OÜ. Ettevõtte juhataja Eero Hanikati sõnul oleks 11 000 valgusti puhul tarneaeg kolm kuud ja enamgi.
Nii nagu tänavavalgustusprojekti eelmised etapid, korraldatakse ka ehitus- ja lambihange rahvusvaheline.
Hiljemalt järgmise aasta lõpuks peaks seitsmes Eestimaa linnas olema vahetatud umbes 11 250 tänavavalgustit, mis moodustab umbes 80% projektis osalevate asulate valgustite koguhulgast. LED-tänavavalgustitega loodavad linnad alandada elektrikulutusi ja vähendada kasvuhoonegaaside emissiooni.
Seotud lood
SA Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK) sõlmis täna projekteerimislepingu aktsiaseltsiga K-Projekt, kes kavandab keskkonnasäästlike leedvalgustite rajamise Haapsalus, Jõhvis, Kuressaares, Keilas, Paides, Valgas ja Võrus.
Tallinna tänavate valgustusmonopol, Heino Haraku KH Energia-Konsult võitis koos Elektroskandia ja Philipsiga Tartus vanade valgustite väljavahetamise hanke.
Igal aastal saab mitukümmend tuleõnnetust alguse hooletust tuletööst. Kõige sagedamini tuleb seda ette ehitusobjektidel ja töökodades – keevitustööde käigus ei märka inimene enda ümber materjali, mis võib kiirelt süttida. Tuletööde tegemisel on teadmatus suur ja nõudeid eiratakse, kuigi paljudele ettevõtetele on koolitus kohustuslik.