Novembris soodustasid Inflatsiooni alanemist euro tugevnemisest tingitud energiatoodete odavnemine ning toiduainete hinnatõusu kiire pidurdumine, kommenteeris rahandusministeeriumi fiskaalpoliitika osakonna analüütik Kristjan Pungas.
Novembris langesid hinnad kuuga 0,4 protsenti ning aastases võrdluses ulatus hinnatõus sarnaselt oktoobriga 1,5 protsendini, teatas täna statistikaamet.
"Viimaste kuude madal inflatsioon on tingitud nii sisemaistest kui välisteguritest," selgitas Pungas. "Toorainehinnad on maailmamajanduse nõrkuse tõttu alanenud ja selle aasta hea saagikus soodustas mitme toiduaine odavnemist. Lisaks on euro kurss tugevnenud, mis soodustas omakorda energiatoodete nagu kütuse, kaugkütte ja gaasi odavnemist siinsete tarbijate jaoks. Samuti pidurdab tugevnenud euro tööstuskaupade hinnatõusu."
Tööviljakuse kasvu ületava kiire palgakasvuga kaasnes tema sõnul hinnasurve. "Peamiselt avaldub see vaba aja, toitlustuse ning eluasemeteenuste hindades. Seda on aidanud tasakaalustada aga osa teenuste tasuta pakkumine, näiteks kõrgharidus, ning tihe konkurents sideteenuste turul," rääkis Pungas.
Euroala inflatsioon kiirenes esialgsel hinnangul novembris teenuste hinnatõusu mõningase kiirenemise ning energiatoodete tagasihoidlikuma hinnalanguse tõttu 0,9 protsendini.
Pungase sõnul osutub aasta kokkuvõttes tarbijahindade tõus rahandusministeeriumi suvisest prognoosist madalamaks peamiselt toiduainete hinnatõusu oodatust suurema pidurdumise ning euro tugevnemise tõttu. "Ka hinnasurve teenustele oli mõnevõrra tagasihoidlikum. Lähikuudel jääb inflatsioon madalaks," prognoosis Pungas.
Seotud lood
Eurostat kinnitas, et Eesti inflatsioon oli eelmisel aastal euroala kiireim.
Tarbijahindade kasv püsis novembris oktoobriga sarnaselt madalal, 1,5% tasemel. Sellise madala hinnakasvu püsimine oli ka ootuspärane. Kuises võrdluses langesid hinnad aga 0,4% võrra.
Tarbijahinnaindeksi muutus oli 2013. aasta novembris võrreldes oktoobriga -0,4% ning võrreldes eelmise aasta novembriga 1,5%, teatas statistikaamet. Nii kuu- kui ka aastamuutust mõjutasid enim eluasemekulutused.
Viimastel kuudel on inflatsioon väga kiirelt alanenud – seda arvatavasti rohkem ajutiste kui püsivamate tegurite toimel, kommenteeris SEB majandusanalüütik Ruta Arumäe.
“Meie naaber on agresiivsem, karta ei tule”
Peaminister Kristen Michal sõnastab 2025. aastaks Eestile kolm eesmärki, mille eest lubab seista: aasta lõpuks on Eesti kaitse hästi kindlustatud, majandus on konkurentsivõimelisem ja bürokraatiavabam ning kasvab, ühiskondlik debatt on lugupidav ja arukas.