Eesti Energia põlevkivielekter jõuab jordaanlasteni kõige varem nelja aasta pärast, ütles energiafirma Jordaania projekti direktor Andres Anijalg.
Toonane majandus- ja kommunikatsiooniminister Edgar Savisaar kirjutas Jordaanias põlevkivikonverentsil käies alla valitsustevahelisele vastastikuse mõistmise memorandumile 2006. aastal. Sama aasta novembris sõlmis Eesti Energia koostöömemorandumi Jordaania ühe põlevkivirikkaima maardla uurimiseks, plaaniga investeerida sealse põlevkivitööstuse käivitamisse.
"Alates sellest hetkest on niinimetatud Eesti Energia Jordaania projekt olnud ka pidevalt avalikkuse tähelepanu all. Ikka ja jälle küsib üks või teine kannatamatult – millal see projekt juba valmis saab? Kärsitumatel on kannatus katkenud ja nõuavad vahel lausa töö pooleli jätmist. Kolmandad loevad kokku rahanumbreid, mida nende arvates kõrbesse maetakse," kirjutas Anijalg Eesti Energia blogis.
Nagu ei sündinud põlevkivitööstus Ida-Virumaale üleöö, ei juhtu see ka Jordaanias, märkis ta. "Ja kui ükskord sünnib, siis võivad eestlased pidada end selle ämmaemandaks. Terve rida olulisi etappe on selle nimel ja suure töö tulemusel tänaseks läbitud," lisas Anijalg.
Projekti õnnestumise alus on tema sõnul hästi läbiuuritud maavara. Eesti geoloogid on aastate jooksul Jordaanias energiafirma teatel suure töö ära teinud, kuid maavaradega seotud projektide finantseerimiseks peavad geoloogilisted uuringud saama volitatud audiitori kinnituse, et maavara on piisavalt uuritud ning selle olemasolu on usaldusväärselt tõestatud.
Selle aasta alguses kinnitus saabuski. "See on kõrge tunnustus Eesti geoloogide tööle. Samuti annab see projekti finantseerijatele kindluse, et maapõues leiduv varu on finantseerimiskõlbulik," märkis Anijalg.
Poolteist aastat kestnud sõelumise tulemusena on tänaseks leitud ka Jordaania esimese põlevkivielektrijaama ehitaja. Ehitushankel avaldas soovi osaleda 16 ettevõtet. Parim pakkuja selgitati tehnilise, õigusliku ja ärianalüüsi põhjal, hanke võitis Hiina ehitusettevõtja Guangdong Power.
"Kui Guangdong Power võib eestlase kõrvale tunduda tundmatu nimi, siis alltöövõtjad WorleyParsons projekteerijana, Foster Wheeler keevkihtkatlate tootjana ning Siemens auruturbiinide tarnijana on kindlasti tuttavamad. Tegemist on oma ala tippudega, mis tähendab minimaalsete keskkonnamõjudega, tänapäevase põlevkivielektrijaama ehitamist," märkis Anijalg.
"Täpiks i-le sõlmisime eelmisel nädalal eelkokkuleppe elektrijaama ehituse rahastamiseks kahe suurpangaga Hiina panganduse suurest nelikust - Bank of China ning Industrial Commercial Bank of Chinaga. Viimane neist ei ole mitte ainult Hiina, vaid terve maailma suurim kommertspank," lisas ta.
Eesti Energia teatel on neil nüüd võimalik jordaanlastele ettepanek teha, millise hinnaga elektrit tulevane jaam neile pakkuda suudaks. "Imporditavatest vedelkütustest elektrit tootvale Jordaaniale on kodumaisel kütusel põhinevat ja odavamat elektrit kindlasti vaja, kuid selle hinnas tuleb kokkuleppele jõuda," märkis Anijalg.
Kui tariifiläbirääkimised on edukalt lõpule jõudnud, teevad rahastajad veel viimase finantsauditi ning seejärel kinnitatakse tema sõnul kõik kokkulepped lõplikult. "Siis saab asuda kaevandust rajama, elektrijaama ehitama, ümbritsevat taristut looma jne. Kõikide nimetatud tegevuste planeeritud ajakavas püsimise korral jõuab esimene põlevkivielekter jordaanlasteni 2017. aasta lõpus," kinnitas Eesti Energia Jordaania projekti direktor Andres Anijalg.
Seotud lood
Rahandusminister Jürgen Ligi sõidab järgmisel nädalal Jordaaniasse, et arutada sealse valitsusega Eesti Energia plaane.
Eesti Energia poolt Jordaaniasse plaanitava põlevkivielektrijaama ehitab Hiina riigifirma kahest Hiina pangast võetava 1,4 miljardi dollarise laenuga.
Freedom Holding Corp. avaldas oma 2025. aasta teise kvartali tulemused, mis näitavad ettevõtte käibes ja puhaskasumis märkimisväärset kasvu. Tulenevalt laienemisest, tõusid ka ettevõtte kulud.