Heido Vitsur pakub välja viia praegune pensionisüsteem 2%+4% süsteemile 3%+6%. Eiki Nestor leiab sellel omi miinuseid.
"Mõelda võiks selle peale, aga ma paugu pealt ei hakkaks kohe 2%+4% asemel 3%+6% süsteemi kasutama, sest seal on omad miinused olemas," kommenteeris ta.
Nestor viitas sellele, et 2%+4% süsteemile tehti üle-eelmine aasta üks rehkendus. Selle tellis rahandusministeerium ning tegijaks oli uuringukeskus Praxis. "2%+4% eesmärk – mille alusel tol ajal tehti rehkendused – oli see, et kuna tööealine elanikkond väheneb ja pensioniealine elanikkond suureneb, siis ka tulevikus jääks asendusmäär (kui palju üks keskmine pension moodustab keskmisest palgast – toim.) samasuguseks nagu oli 1990ndatel ehk 40%. Me hindasime, et kõrgemaid ülesandeid ei ole võimalik püstitada," märkis ta.
Praxise uuringu eesmärk oli vaadata, kas tolleaegsed arvutused klapivad. "Klapivad selles mõttes, et võib-olla ei ole näiteks 40%, vaid 38%. Praxis ka jättis selle küsimuse püsti, peaks selle peale uuesti mõtlema," lausus Nestor.
2%+4% tegemisel eeldati tema sõnul, et üle poolte inimestest, kellel on võimalus vabalt ühineda II pensionisambaga, seda ka teevad. "Paraku juhtus nii, et seda on teinud peaaegu kõik. Vägagi rahuldav tulemus oleks olnud, kui II sambaga oleks ühinenud 250 000 inimest vabatahtlikult. Praegu on liitunud umbes 650 000 inimest, sellega pikenes aeg, millal riigil tuleb esimese samba pensionikulusid täiendavalt rahastada ning teisest küljest suurenes defitsiit, mis esimeses sambas on ehk ta on suurem kui me arvasime, et see tuleb," selgitas Nestor.
Sotsiaaldemokraadist veteranpoliitiku sõnul on 3%+6% süsteemi miinuseks see, et pikemas perspektiivis ka selle defitsiit riigipoolse rahastuse aeg suureneb.
Vitsuri ettepanekule on olemas alternatiiv. "See ei eelda 2%+4% süsteemi ümbertegemist, vaid eeldab näiteks seda, et senist julgemini inimestel oleks võimalus liituda III sambaga. Sisuliselt annaks see samasugust tulemust ehk et inimeste säästud pensioniks oleks suuremad," selgitas Nestor.
Praegu koguneb teise pensionisambasse raha nii, et kaks protsenti peetakse kinni inimese palgast ning neli protsenti lisab riik juurde.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Mul pole isiklikult selge, mis moodi ma pensionipõlves iseennast finantseerin, ütles ettevõtja Jüri Mõis.
Heido Vitsur pakub Äripäevas välja muuta pensionisüsteem 2%+4% süsteemiks 3%+6%. Majandusteadlase Andres Arraku sõnul on Vitsuril laias laastus õigus.
Elementaarsest toimetulekutasemest enama tagamiseks vanaduses ei paista praegu muud vahendit kui inimeste pensioniloleku ajaks kohustusliku säästmise korraldamine, kirjutab LHV majandusekspert Heido Vitsur.
Äripäeva raadio sisuturundussaade on pühendatud väikeettevõtete konverents-messile Südi 2025, kus jagavad kogemuslugusid väikeettevõtjad. Suurfirmade esindajad annavad nõu finantseerimise, energia-, IT-, tervise- ja personaliküsimustes.