Majanduse seisukohast tuleb maksustada nii, et see vähem tootmist segaks, ja makse tuleb võtta sealt, kust võtta on, ütles Tartu Ülikooli majandusprofessor Olev Raju.
„Kõige ohutum on võtta teatud lisaprotsent kõige rikkamatelt,“ rääkis Raju. „Ja kõige vähem segavad majandust näiteks kinnisvaramaks ja pärandimaks.“
Äripäev küsis, kas rohkem teenivaid inimesi peaks kõrgemalt maksustama. Päevaküsimuse ajendiks on tänases Äripäevas ilmunud endise maksuameti juhi Enriko Aava kolumn, kus ta räägib astmelisest tulumaksust ja vara maksustamisest kui võimalusest vähendada ebavõrdsust.
Raju sõnul on progressiivse tulumaksu pluss see, et see on automaatne stabilisaator. „Kui tekivad halvad ajad ja tulud langevad, siis ka maksumäär automaatselt langeb,“ seletas Raju. „Ja kui on head ajad ja tulu rohkem, peab ka rohkem maksma. Progresseeruva tulumaksu miinus on muidugi see, et sellest on osatud suur koll teha.“
Raju on veendunud, et meeldib see meile või mitte, aga maksude tõstmisest me ei pääse „Praegu on Eestis maksude osakaal eelarves napilt 80 protsenti, kuid see peab tõusma 90 protsendini, nagu see on teistes normaalsetes riikides,“ põhjendas ta. „Eelarvet 10 protsenti kärpida ei saa, järelikult tuleb makse tõsta. Pealegi lõpevad need miljardid, mis me seni oleme saanud euroliidust ja saastekvoodi müügist, sel aastal ära.“
Raju sõnul ei ole küsimus mitte selles, kas makse tõsta, vaid selles, kuidas seda teha. „Arvata võib, et läheb lahti kaunis teravaks poliitiliseks võitluseks, et kelle makse ja kuidas tõsta,“ lisas ta.
Seotud lood
Eestis on strateegiliselt oluline arendada ja tugevdada stabiilset keskklassi, rõhutas Danske Banki Eesti filiaali tegevjuht, maksu- ja tolliameti endine peadirektor Aivar Rehe.
Ülitulude kõrgem maksustamine on õiglane, tugevdab ühiskonda ning tasakaalustab vähem teenivatele tarbimismaksude kasvust tekkivat koormust, usub IMFi nõunik Enriko Aav, maksuameti eksjuht.
Lindströmi müügitöö eripära seisneb iga tiimiliikme tugevuste ärakasutamises ja arendamises. Just müügiinimeste koolitamine ja vastutuse andmine nende eelistuste põhjal aitab püsivalt leida ja hoida motiveeritud töötajaid, selgub saatest “Minu karjäär”.