Justiitsministeeriumis on valmimisel korruptsioonivastane strateegia, mille üks osa tugevdab tervishoius kontrolli pistisepoliitika üle.
Juuni lõpuks peaks strateegiat sisaldav eelnõu valitsuse lauale jõudma. Justiitsministeeriumi esindaja Kaisa Lutter selgitas meditsiiniuudistele, et ministeerium koos paljude teiste osapooltega töötab välja valitsuse korruptsioonivastast strateegiat 2013-2020.
"Uuring annab sügavama teadmise pettuse- ja korruptsiooniriskidest tervishoius, mis on aluseks tervishoiu korruptsiooni ühtsemale käsitlusele," resümeeris Lutter. "Seega on uuringutulemused aluseks uue strateegia tegevuste planeerimisel, ent mitte ainult - osapooltega läbirääkimisel võib strateegiasse tulla ka teisi teemasid," lisas ta.
Näiteks on strateegias eraldi punktidena välja toodud ravijärjekorras etteostmine, fiktiivsete tõendite esitamine, hangete läbipaistvus ning tervishoiutöötajate ja patsientide teadlikkus.
Küsimusele, milline neist valdkondadest kõige problemaatiliseb näib, vastas Lutter, et teemad on detailide poolest väga erinevad ja raske on hinnata, millise reglementeerimine kõige raskemaks kujuneb. "Tervishoiu puhul on juba valdkonnas endas keeruline leida tasakaalu läbipaistvuse saavutamise ning patsiendi-arsti vastandamise vältimise vahel," ütles Lutter. Samuti on tema sõnul oluline üle saada mõtteviisist, et korruptsiooni ennetamine tähendab kellegi lauskontrollimist või karistamist. "Süsteemi läbipaistvamaks muutmine tähendab mõtteviisi muutust ning arusaamist, et avalike vahendite majandamine peab olema lihtne ning läbipaistev," lisas Lutter.
Strateegia väljatöötamisse kaasatakse Lutteri sõnul kõik asjast huvitatud ning sellega seotud osapooled, näiteks haigekassa ja haiglate liit. Kuna töö on veel pooleli, siis osapooli lisandub veelgi.
Arstide liidu eetikakomisjoni liige ja Põhja-Eesti Regionaalhaigla onkoloog Indrek Oro ütles meditsiiniuudistele, et kuuleb sellise strateegia loomisest esimest korda, ent leidis, et arstide esindaja osalemine selle reeglistiku vormimisel oleks kindlasti tänuväärne.
Oro sõnul tuleks enne juhendi loomist kokku leppida ja paika panna, mida korruptsiooni all meditsiinis ikkagi mõistetakse, sest mäletamist mööda tekitasid arstides vastakaid mõtteid juba 2011 lõpul avalikustatud korruptsiooniuuringu tulemused.
"Olen alati öelnud, et kui patsient tuleb minu vastuvõtule ja ma saan tema olukorra parandamiseks midagi teha arstina ning tema mind kommikarbiga tänada tahab, oleks minust lihtsalt ebaviisakas ta sellega tagasi saata," kommenteeris Oro. Tänutunde väljendamine on üks asi, teine ja problemaatiline on tema sõnul aga see, kui tänuavaldusest midagi ravis sõltuma hakkab.
Oro rõhutas, et justiitsministeeriumi plaan ei pruugi üldse paha olla ja nende huvi teemaga tegelda võib olla mõistetav, aga lisas, et valdkonna reglementeerimisega ei tohiks ametnikud vinti üle keerata.
Korruptsioonivastane strateegia valmib 30. juuniks, mil justiitsministeerium peab strateegia eelnõu valitsusele esitama.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Ettevõtet ostes ja müües sõlmitakse siduv hinnakokkulepe alles üsna lõpus, kui on hinnatud firma väärtus ja tehtud hoolsusaudit ehk due diligence raport. Teinekord võib sellest selguda, et miljoniga kasumis ettevõte on hoopiski miljoniga kahjumis, räägiti saates.