Materjalide ja töökäte kallinemise tõttu tuleb tänavu arvestada uste-akende kallinemisega, hoiatavad tootjad.
"Käesoleval aastal oodatakse üldiselt mõningast majanduskasvu ja sellel on otsene mõju kindlasti ka ehitussektorile. Oodata on ehitushindade tõusu seoses sisendite hinnatõusuga. Sellest ei jää ilmselt puutumata ka akende väljamüügihinnad. Energiahinna tõus ja majanduse elavnemisest tingitud tööjõu liikumine mõjutavad otseselt toodete omahinda ja seetõttu võib avatäidetele eeldada sel aastal 10-15% hinnatõusu," rääkis AS Lasita Aken tegevdirektor Helena Randoja Äripäeva kuukirjale Oma Maja antud intervjuus.
Hinnatõusu ennustab ka Aknatehas OÜ juhatuse liige Eerik Kirs: "Meie akende ja uste hinnad tõusevad 5-10%, kuna nii tööjõu kui ka üldised tootmiskulud pidevalt tõusevad. Samuti suurenevad erinevate euronõuetega vastavusse viimise kulud. Lähiajal on Eestis hinnatõus paratamatu ka seetõttu, et kui ettevõte soovib muu maailmaga võrreldavaid tooteid valikusse juurutada, tuleb enne teha märkimisväärseid investeeringuid. Seadmed paratamatult vananevad ning tooted vajavad täiustamist ja arendamist."
Eesti üks suuremaid aknatootjaid, AS Plasto konkreetset hinnatõusu ennustada ei oska. "Karta on, et odavamaks midagi ei lähe, aga hinnatõusust täpsemalt on tänasel päeval keeruline rääkida. Vaadates majanduse suunda on selge, et mõningane toodete-teenuste kallinemine meid ees ootab. Samas positiivse poole pealt tahaks märkida, et uued ja natuke kallimad tooted on soojapidavamad ning saadavat väärtust arvestades võib isegi ütelda, et aknad lähevad odavamaks," räägib AS Plasto projektijuht Teet Vaaski.
Baltic Wood Partners OÜ juhatuse esimees Toomas Liiva nendib, et jaekaubanduses on vahepeal hinnad kasvanud meeletu kiirusega, samas nende uste ja akende hindades sama suurt tõusu pole olnud. Liiva teab isegi väiketootjat, kes valmistab uksi ja aknaid ikka veel sama hinnaga, mis krooniajal, kuid kuna tõusnud on töötajate palgad, elektrikulu, materjalide hinnad ja muu. Nii prognoosib ka tema hindade kallinemist.
Seotud lood
Muuseumikvaliteediga kunsti on võimalik osta vähem kui poole iPhone’i eest, leiab investor Riivo Anton. “Ma paneks piiri 500 euro peale– sealt on kindlasti võimalik leida häid teoseid, mille järeltulijad saavad pandimajja viia.”