Reformierakond valis süsteemi jätkumise nimel taktikaks mälukaotuse, ütles Europarlamendi saadik Indrek Tarand R-Hoolduse skandaali kommenteerides.
„Kui Eesti Vabariigi riigikohtu esimees, keskpanga president ja Euroopa Komisjoni volinik on saanud ametisse vundamendilt, mille ehitas tundmatu raha, siis on rünnatavad nii meie põhiseaduslik kord tervikuna kui ka EL alusprintsiibid,“ sõnas Tarand.
Tema sõnul on selline võimuvertikaali ehitamine olnud avalikuks saladuseks olnud kaua aega, kuid Äripäeva avaldatud R-Hoolduse pangakonto väljavõte tunnistab poliitilise dopingu A-proovi positiivseks.
„Oleks mõistlik üles tunnistada, et tollase "medalijaotuse" otsustas doping. Paraku on valitud hukatuslik taktika - totaalne mälukaotus. Seda süsteemi jätkumise nimel,“ lisas Tarand.
Ta lausus, et nüüd saab selgemaks ka asjaolu, miks president Ilves pole oma karjääri jooksul pea silpigi lausunud Reformierakonna rahaskandaalidest, nahutades teisi valemängureid täie presidentaalsusega.
Euroopa Parlamendi saadik ütles, et Euroopa Liidu tasandil on absoluutselt keelatud skeemid, milles juhtivatele ametikohtadele sattutakse hämarraha kaasabil. Tema hinnangul on Ungari seaduste probleemid lapsemäng võrreldes piljardiga, mida Eestis on mängitud.
Tarand märkis, et tragikoomiliseks teeb asja aga see, et just eurovolinik Siim Kallas on olnud peamine transparentsuse ja ausa mängu apologeet Euroopas.
Tarand tõi näiteks 2005. aastal Kallase lausutud sõnad: "Transparency requires a permanent effort./.../I still feel, that compliance with the highest standards of transparency is an essential condition for the legitimacy of any modern administration"
(Läbipaistvus nõuab püsivat pingutust. Ma olen ikkagi seda meelt, et läbipaistvuse osas kõige kõrgematest standarditest kinni pidamine on iga kaasaegse administratsiooni legitiimsuse jaoks olemuslikult tähtis - toim)
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Eurovolinik Siim Kallas põgenes korduvalt Äripäeva küsimuste eest, mis puudutasid tema juhitud ja 1999. aasta valimisi rahastanud ettevõtet R-Hooldus.
Salajased pangadokumendid paljastavad endiste Reformierakonna juhtide aastaid kestnud vassimise.
Taas rahastamisskandaali sattunud Reformierakonna endine peasekretär Heiki Kranich kahtlustab Äripäeva ajakirjanikku pangakonto väljavõtte võltsimises.
Valimistega seotud ebakindluse möödumine koos optimismiga ärisõbraliku lähenemisviisi suhtes USA uue administratsiooni ametiajal on suurendanud investorite usaldust ja aidanud kaasa aktsiaturu tõusule. Kuna Donald Trump on praeguseks Ovaalkabinetti naasnud, võib tema eeldatav majanduspoliitika avaldada erinevatele sektoritele märkimisväärset mõju.