LHV Panga maakleri Risto Sverdliku sõnul on keskpankade valuutasõda käimas praegu täie hooga, kuid Jaapani keskpanga otsus nõrgestada jeeni mõjutab Eestit väga vähe.
„Kõik maailma peamised – ja ka väiksemad – keskpangad on järjest suurendamas rahatrükiprogrammi mahtu, mille eesmärk on kõigil sama: langetada oma valuuta suhtelist väärtust, et seeläbi muuta oma riigi ekspordisektor konkurentsivõimelisemaks. Valuutasõda on käimas täie hooga. Lisaks USA Föderaalreservile, Euroopa Keskpangale, Inglismaa keskpangale ja Jaapani keskpangale, kes on ülilõdva monetaarpoliitikat rakendanud juba pretsedenditult pikka aega, on ka väiksemad keskpangad sunnitud ennetavaid samme astuma, et oma eksportijaid kaitsta,“ ütles Sverdlik.
Jaapani otsus jeeni nõrgestada Eesti majandusele otsest mõju ei avalda, kuna Jaapan pole Eestile suur kaubanduspartner. „Kaubanduspartnerina on Jaapani tähtsus Eesti jaoks marginaalne: ekspordi- ja impordimahu osakaal on 2012. aasta andmete kohaselt vastavalt 0,5% ja 0,27%,“ lisas ta.
Sverdliku sõnul on Jaapani jeenil kui ka Austraalia dollaril edasine langemissruum olemas. „Nädalavahetusel toimunud G7 kohtumisel ei sattunud Jaapani viimase poole aasta sammud otsese kriitikatule alla, millest tulenevalt võib lähiajal jeen veel edasigi langeda. Austraalia dollar on tugevalt seotud Hiina kui Austraalia peamise kaubanduspartneri käekäiguga, seega kui Hiina (ja kogu maailmamajanduse) kasv peaks näitama edasisi jahtumise märke, oleks loogiline eeldada ka Austraalia dollari edasist langust.“
Austraalia dollar on viimase kuuga langenud USA dollari suhtes ligi 6% ja euro suhtes ligi 6,5%. Jeen on viimase kuue kuuga langenud nii euro kui ka USA dollari vastu enam kui 30%.
Seotud lood
Euroopa Keskpank teatas hiljuti uutest stiimulmeetmetest, mis mõjusid euro kursile nõrgestavalt. Teised keskpangad võivad seetõttu enda valuutade nõrgestamiseks omapoolseid samme astuda.
Mehhiko keskpanga juhi Agustin Carstensi sõnul on neil piisavalt valuutareserve, et tulla toime valuutasõjaga.
Austraalia teatas teisipäeval, et riigi eelarvedefitsiit tuleb suurem kui oodatud ning ühe eksperdi sõnul võib see tähendada samasugust raskuste rada nagu võlakriisis eurotsoonile.
Austraalia dollar, mis langes möödunud nädalal USA dollari vastu läbi pariteedi ning kaupleb nüüd 0,98 dollaril, võib Goldman Sachsi analüüsi järgi nõrgeneda 0,80 dollarini.
Föderaalreservi kolmapäevane pressikonverents valmistas investoritele üllatuse ning kulla hind sööstis järsult alla. Kas kujunemas on hea ostukoht?