Esmaspäeval ilmuvas 2013. aasta Äripäeva rikaste edetabelis on viissada kolm edukat ettevõtjat, kel vara vähemalt 5,6 miljoni euro eest. TOPi kokkusaamisel vaatasime aga läbi ja hindasime kordades suuremat hulka ettevõtjate aruandeid.
Vaatamegi neid, kelle varandust hindasime 5,5 miljoniga ehk kes jäid õige napilt ukse taha.
504. - 519. koht5,5 miljonit eurot
Ivo Kollo (47-aastane) Ehitus- ja sisustusmaterjalide, sanitaartehniliste seadmete ja materjalide ning kodu- ja laiatarbekaupade hulgimüük peamiselt Eestis, Soomes ja Leedus läbi 1990. aastal rajatud firma Vipex.
Evgeniy Erofeev (48) Novotrade Invest omanik, mis tegeleb Kohtla-Järvel naftaproduktide ümbertöötlemise, tootmise ja müügiga koos äripartner Sergei Volžinski`ga (leiab rikaste TOPi edetabelist). Ettevõte kasvas välja ASist Viru Automaatika, mis kuulus 2002. aastani Viru Keemia Grupile.Põhilisteks müügiturgudeks olid eelmisel aastal Lõuna-Aafrika, USA ja Saksamaa.
Tarmo Jullinen (47) ja Heiki Zupping (47) Klaasimeister AS omanikud. Firma peamiseks tegevusalaks on klaaspakettide valmistamine, lehtklaasi lõikamine, klaasi karastamine, lamineeritud klaasi lõikamine. Toodangust kaks kolmandikku läheb piiri taha - Lätti ja Skandinaaviamaadesse. Tootmine toimub Tallinn-Tartu maantee ääres, Harjumaal Kose vallas Kolu külas.
Anne Pärnits (73) Ülemiste City rajanud Ülo Pärnitsa (leiab rikaste TOPi edetabelist) abikaasa
Rolandas Zvicevicius (44), Žygimantas Jonušis (47), Vilius Milcius (47) 1993. aastast Raplamaal Ingliste külas desinfitseerimisvahendeid tootva ettevõtte Ingle omanikud. Ettevõtte sõnul on neil hetkel Eesti ainuke vedelkemikaalide terminal, mis vastab kaasaja nõuetele.Ingle suurimad äripartnerid on Acron, Akzo Nobel, Basf, Kemira, Neste Oil ja Sibur ning kemikaale ja keemiatoorainet imporditakse sisse peamiselt Venemaalt, Hiinast, Rootsist, Soomest, Hollandist ja Poolast.Kokku on firmal tegelikult kuus omanikku. Aare Leinbergi, Vjatšeslav Spirini ja Aleksandr Utkini osaluse väärtuseks oleme arvestanud 5,0 miljonit eurot.
Jaan Manitski (71) Tuntud kui poliitik, Viinistu piirkonna aktiivne arendaja ja üks Eesti suurimad erakunsti kogujaid. 46. aastat Rootsis pagulaselu elanud ettevõtja on olnud ka ülieduka ansambli ABBA ärijuht.Omab koos Eesti Spordiselts Kalev MTÜ-ga 50% Kalevi Veekeskusest ja veel muud kinnisvara. Tõenäoliselt on tegelik rikkus märksa suurem.
Martin Kruus (42) Eesti Tuuleenergia Assotsiatsiooni ning taastuvenergiakontserni Nelja Energia juht.Enne taastuvenergiasektorisse jõudmist alustas ehitusettevõtjana firmades Reval Puitehitus ja Reval Timber. Hetkel üks paljudest tuntud Eesti ärimeestest, kellele kuulub väikeosalus Nelja Energia ASs.
Rain Puhk (42) Tegeleb seakasvatusega läbi firmade Kaubi Farmid ja Aiu Põllumajandus. Toodab sigu Balti, Poola ja Vene turu jaoks.On käinud läbi ajakirjandusest sellega, et võitis 2004. aastal Euroopa inimõiguste kohtus Eesti riiki, kuna maksupettuses ja dokumendivõltsimises süüdi ei saa mõista kuriteos, mis selle toimepanemise ajal kehtinud siseriikliku või rahvusvahelise õiguse järgi ei olnud kuritegu.
Vello Enniste (56) Toodab, projekteerib ja ehitab peamiselt Norra turu jaoks puitkarkassil maju läbi firma Seve Ehitus.
Andrus Allik (50) Müüb ehitus-ja viimistlusmaterjale läbi firma Decora poodide peamiselt Lõuna-Eestis, kuid läbi vahendajate kogu Eestis.
Andrei Tšerkassov (44) ja Andrei Sidorov (52) Must- ja tsingitud metalli ja metallkonstruktsioonide müügiga tegeleva Frelok omanikud. Ettevõttele kuulub veel 50% Loksa Laevatehasest ja kolmandik Baltikumi suurimast tsinkimistehasest Galv-Est.Freloki kolmanda omaniku Boriss Avdejevi (68) leiab Rikaste TOP-st, kuna talle kuulub veel ka muid edukaid ärisid.
Erko Kundla (46) IT-ärimees, kes lõi kunagi Raivo Heinaga tööotsinguportaali CV Keskuse, mille nad edukalt maha müüsid. Seotud ka veel paljude teiste veebiportaalidega. 2012. aastal müüs maha osaluse Moonfish Media OÜ-s, millele kuulus Baltimaades hunnik veebiportaale, nende hulgas hydra.ee ja kv.ee.
Seotud lood
Äripäeva Rikaste TOPis figureerisid 2013 esimest korda IT-ettevõtjad, keda on nimetatud ka “Eesti maffiaks”.
Äripäeva 2013. aasta rikaste TOPis leiame 503 Eesti kõige jõukamat inimest, kelle varanduse koguväärtus ulatub 10,2 miljardi euroni ehk üle poole Eesti aastasest sisemajanduse kogutoodangust.
Rahvusvahelise veebipõhise maaklerfirma Freedom24 analüütikud on välja selgitanud kümme ettevõtet, mille börsile minek (IPO) saab olema alanud aastal finantsmaastiku keskmes. Nende seas on nii tehisintellekti uuendajaid, digitaalse turvalisuse liidreid kui ka kiirmoehiiglasi, lisaks ettevõtteid, mis püüavad positsioneerida ennast mõnedes võtmekategooriates ja meelitada ligi kõige tähelepanelikumaid investoreid.