Rahandusministeerium reklaamib meie maksusüsteemi kui lihtsat ja võrdset. Kuid tegelikult tähendab see loosung vaid seda, et riigil on maksudega lihtne mängida, ütles advokaadibüroo Rask maksunõunik Villy Lopman.
"Maksuteemades oleks vaja stabiilsust ja läbimõeldust. Ja seda on vaja kohe," nentis Lopman. Tema hinnangul on samuti hädavajalik vaadata üle kõik maksuseadused ja neid kaasajastada vastavalt praktikas ilmnenud kitsaskohtadele.
Ta lisas, et põhimõtteliste maksumuudatuste osas peaks veidi rohkem mõtlema. "Kuid üldiselt näitab maailma praktika seda, et stabiilne, selgete lahendustega ja praktiliselt toimiv maksusüsteem on juba iseseisvalt kõrge väärtusega," sõnas ta.
Konkreetsetest muudatustest rääkides märkis Lopman, et tuleb lõpetada rääkimine ja otsustada ära kõrgepalgaliste spetsialistide sotsiaalmaksu lae küsimus. "Välismaised spetsialiste ei meelita Eestisse vaid poliitilise jutu abil. Lisaks ootab lahendust nö OÜtamise teema, mida rahandusminister nimetab kurjakuulutavalt moraalseks pettuseks, kuid õiguslike lahenduste osas on riik enam kui tagasihoidlik," sõnas Lopman.
Kolmandaks peaks riik tema sõnul rohkem tähelepanu pöörama revidentide ja muude maksuametnike teadmistele ja oskustele. "Täna käitub riik maksuhaldurina nagu nö varustussportlane, kes tahab enda oskuste arendamise asemel tegelda rohkem moodsama varustuse soetamisega," lausus Lopman ning tõi näitena rohked seadusmuudatused maksupettustega võitlemise sildi all.
Lopman märkis, et maksudebatt on vajalik ja see peaks käima pidevalt, hõlmates kõiki maksumaksjaid. "Arutelu algatamise mõttes ei olegi isegi vahet, kes alustab. Oluline, et kõik puudutatud huvigrupid oleksid lõpuks kaasatud," tõdes ta. "Vastasel korral ei pruugi muudatused päriselus üldse käivituda või hakkavad kasu asemel hoopis kahjustama, moonutama ettevõtjatevahelist konkurentsi."
Valitsus plaanib muuta autode kasutamise maksustamist, muu hulgas tööandja ametiauto erisoodustuse maksustamise korda. Lopmani sõnul on see hea näide, millises vormis on riik maksuseaduste valdkonnas. "Piltlikult on see eelnõu täpselt sellise kvaliteetidega nagu tugitoolisportlane oma esimesel täispikal maratonil," sõnas ta. "Tahe on olemas, kuid raske on ennustada, kui raskeks jooks kujuneb ja kas rada üldse läbitakse. Teiste sõnadega: ei ole eelnõus seda praktilist kvaliteeti ja elujõudu, millega riigil oleks võimalik teenida loodetavat lisatulu."
Tänane Äripäeva juhtkiri kirjutab maksukeskkonna muutmisest. Nimelt rahandusminister Jürgen Ligi jutu järgi vajab Eesti kasvusõbralikku maksukeskkonda ning Äripäev kutsub ka astuma samme Eesti maksude põhjalikuks ümbervaatamiseks.
Seotud lood
Rahandusminister Jürgen Ligi jutu järgi vajab Eesti kasvusõbralikku maksukeskkonda. Kõige sõbralikumad maksud majanduskasvule on OECD andmeil kinnisvaramaks, millele järgnevad tarbimismaksud ja keskkonnamaksud. Majanduskasvu suhtes vaenulikumaks maksuks peab Ligi enda sõnul tööjõu maksustamist.
Advokaadibüroo Red partneri Anton Sigali sõnul on Eesti maksusüsteem ennast aastatega tõestanud ning ta usub, et enamus ettevõtjaid on selle aluspõhimõtetega rahul.
LHV Groupi üks omanikke Rain Lõhmus leiab, et maksutulu võiks kasutada pigem kohalikud omavalitsused, selle asemel et riigi tasandil ulmeprojekte teha.
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.