Passiivmajadele projektijuhtimist tegeva OÜ Sense projektijuhi Margus Valge sõnul on inimeste teadlikkus passiivmajade suhtes märkimisväärselt tõusnud.
Sensel on mitu passiivmaja projekteerimisjärgus. "Meie poole pigem pöördub klient, kes uurib, kas saame talle projekteerida ja ehitada sertifitseeritava passiivmaja," sõnas Valge. "Klient on teadlik. Algusaastatel uuriti, kas on võimalik ja küsiti pakkumist, nüüd pöördutakse konkreetse sooviga saada sertifikaat," selgitas ta.
"Teisel Eesti passiivmajal on sisetööd põhimõtteliselt lõpetatud ning varsti kolitakse sinna sisse," rääkis Valge.
Tema sõnul selgitavad nad kliendile samm-sammult kogu protsessi ning räägivad ka valupunktidest, sest turul on palju solkimist ning passiivmaja terminiga manipuleerimist.
"Põhimõtteliselt lubatakse klientidele passiivmaja ükskõik mis krundi peale ja ükskõik kuhu," kirjeldas Valge. "Meie räägime adekvaatset juttu ja kui krunt ei soosi passiivmaja ehitust, siis me kindlasti ütleme seda esimesel kohtumisel."
Valge sõnul on nemadki puutunud kokku turusolkijatega ja see on ka põhjus, miks nemad sertifitseerimisega tegelevad. Kui ettevõte pakub sertifitseerimist, on tegemist usaldusväärse partneriga.
"Sertifitseerimisprotsess peab käima kohe algusest peale, mis eeldab PHPP (The Passive House Planning Package) programmi. Kliendil on õigus küsida kinnisvara müüja käest PHPP arvutust, mis tõestaks, et arvutused sisekliima kohta on õiged," märkis Valge.
Tema sõnul pole hetkel konkurentsi palju tunda, et pakutaks just sertifitseeritud lahendust.
Premia Foodsi nõukogu liige Kuldar Leis kirjutab täna Äripäevas oma kogemusest, kuidas on ta elanud alates veebruari algusest sertifitseeritud passiivmajas, mis on Eesti esimene.
Seotud lood
Jamärä kaubamärgi all passiivmaju tootva Aeroc Internationali müügidirektori Margus Oja sõnul pole passiivmajale mõtet alternatiivi otsida, sest passiivmaja eesmärk on väga madalate küttekuludega hoone, mis on arhitektuurselt hästi tehtud.
Ehkki märtsis oli krõbedat öökülma, ei ole meil märtsi algusest saati kütet taga olnud, rääkis värske eramuomanik, ASi Premia Foods juht Kuldar Leis.
Olen veebruari algusest elanud sertifitseeritud passiivmajas, esimeses Eesti pinnal. Andsin alates projekteerimise algusest augustis 2010 palju kõneainet skeptikutele, aga nüüd juba paljudele järgijatele sära silmi.
Soodsaid ja energiasäästlikke puitmaju projekteeriva GLOG home tegevjuhi Indrek Kuldkepi sõnul tuleb ja peab passiivmajale otsima alternatiivi, sest energiahinnad jätkavad tõusmist.
Navalis Group on tuntud ettevõte, mis on tegutsenud laevaehituse, laevaremondi ja avamere ehituste valdkonnas juba üle 23 aasta. Navalis Group-i koosseisu kuulub mitu ettevõtet, mis töötavad edukalt ja tulemuslikult laevatehastes Eestis, Leedus, Soomes, Saksamaal ja Hollandis. 2024. aasta oli Navalis Group-i jaoks väga oluline, aidates kaasa ettevõtte arengule ja positsioonide tugevdamisele turul. Ettevõte näitas dünaamilist arengut, tuues turule uusi teenuseid, tugevdades rahvusvahelist koostööd ja täiustades siseprotsesse.