Maksueksperdi Lasse Lehise sõnul lubas Eesti valitsus kehtestada tänavu sarnaselt Lätile sotsmaksu lae, kuid lõi siiski kartma.
"Eesti peaks kindlasti kehtestama sotsiaalmaksu lae ja esialgu seda valitsus ka lubas 2014. aastal teha, kuid siis lõi kartma, sest valijate põhimassile ei ole selline otsus populaarne," kommenteeris Lehis küsimust, kas Eestis võiks ka olla sotsmaksu lagi.
Põhjus lae kehtestamiseks oleks tema hinnangul Eestis sama, mida Lätis ka mainiti - mida suurem sissetulek, seda väiksem on seos makstud maksu ja vastusaadava hüve vahel ning kuna sotsiaalmaks toimib kindlustuspõhimõttel, siis on see oluline.
"Selleks, et Eestis ära kasutada Läti maksumuudatust, ei ole vaja Lätis eraldi juriidilist isikut luua ega isegi mitte filiaali asutada, piisab vaid sellest, kui töötajaga töölepingus kokku leppida töö tegemise kohaks Läti ja registreerida tööandja Läti maksuametis," tõi Lehis välja ettevõtjaid ilmselt huvitava aspekt.
Samas ei olnud ta selle meetodi rakendamise osas väga optimistlikult meelestatud. "Usun, et seda hakatakse mingis mahus kindlasti ära kasutama, aga kui palju, seda ei oska küll ennustada," lisas Lehis.
Seotud lood
„Kurb,“ ütles IT-ettevõtte Nortal juht Priit Alamäe, kuuldes, et riigikogu lükkas tagasi sotsiaalmaksu lae kehtestama pidanud seaduseelnõu.
Naaberriigis Lätis hakkas sellest aastast kehtima sotsiaalmaksu lagi. Ettevõtja ja tööandjate keskliidu juhi Jüri Käo hinnangul võiks ka Eesti selle ära teha.
Lätipoolne sotsiaalmaksu lae kehtestamine võib Eestit rohkem perifeeriasse viia, leiab maksukonsultant Ranno Tingas.
Rahandusminister Jürgen Ligi soovitab sotsiaalmaksu lae mõjude suhtes säilitada kaine pea.
Telia Digikoristuspäev toimub juba 31. jaanuaril. Meenutame, kuidas viidi sel aastal digikoristust läbi Eesti Kaitseväes, kus IT-süsteemidest ja seadmetest kustutati kokku kümnete terabaitide ulatuses digikeltsa.