Riik peab leidma järgmise aasta eelarves 3,5 mln eurot lisaraha, et kompenseerida osade treenerite üleminek maksuvabalt stipendiumilt töölepingule.
Samuti võib tulevikus nõuda tulumaksuvaba stipendiumi deklareerimist tuludeklaratsioonis.
Riigikogu spordi- ja liikumisharrastuste toetusrühma esimehe Lauri Luige arvates peaks stipendiumi nime all palga maksmise probleemi kaotamist alustama noortetreeneritest.
"Järgmise aasta riigieelarvesse planeeritakse 3,5 miljonit eurot lisaraha, et kompenseerida 5.-7. kategooria treenerite stipendiumidelt töölepingutele üleminekut. Kavas on ka defineerida stipendiumi mõiste ning juhud, mil seda maksta võib," ütles Luik. Tema sõnul on järgmise sammuna tarvis leida lahendus kohtunike küsimusele ning seadusega ootab kooskõlla viimist ka profisportlaste temaatika.
Stipendiumi all mõistetakse teadmiste või oskuste omandamiseks, võimete arendamiseks ning loomingulise või teadusliku tegevuse soodustamiseks makstavat tulevikku suunatud toetust. Arutelul osalenud olid seisukohal, et tulumaksuvaba stipendiumit peaks deklareerima tuludeklaratsioonis. Üks võimalik lahendus oleks kustutada stipendiumide väärkasutajad tulumaksusoodustustega mittetulundusühingute ja sihtasutuste nimekirjast.
Maksu- ja tolliameti andmetel makstakse spordivaldkonna stipendiume nii sportlastele, treeneritele, kohtunikele, füsioterapeutidele kui arstidele. Stipendium ei taga sotsiaalseid garantiisid ning riigil jääb ligi 4 miljonit eurot makse aastas saamata.
Eesti spordiregistri ja Eesti Hariduse Infosüsteemi info põhjal sai eelmisel aastal 3565 treenerist 401 vaid stipendiumi ega saanud kuskilt sotsiaalmaksuga maksustatud väljamakseid (nendega on seotud 292 spordiklubi). 2684 ehk 75% treenerit sai sotsiaalmaksuga maksustatavaid väljamakseid lisaks spordiklubile ka mõne muu tööandja poolt. 480 ehk 13% treeneritest sai sotsiaalmaksuga maksustatavaid väljamakseid ainult seotud spordiklubist.
Seotud lood
Tallinna halduskohus jättis tänase otsusega rahuldamata MTÜ Spordiklubi Martin Reimi Jalgpallikool kaebuse maksu- ja tolliameti maksuotsuse peale, millega nõuti jalgpallikoolilt enam kui 18 000 euro suuruse maksusumma tasumist.
Kultuuriministeerium esitab valitsusele ideed, kuidas lõpetada spordiklubides palga stipendiumina maksmine.
Aleksandr Kostin ja Sergei Astafjev, Placet Group OÜ (
laen.ee,
smsraha.ee) asutajad, on võtnud endale sihiks arendada ja edendada Eesti jalgpalli ja futsali ehk saalijalgpalli nii Tallinnas kui ka Ida-Virumaal. Nende juhitav MTÜ PG Sport on tuntud oma pühendumuse ja panuse poolest Eesti spordi edendamises, pakkudes uusi võimalusi noortele talentidele ja aidates kaasa spordi kultuuri arengule.